دکوراسیون ساختمان

دکوراسیون داخلی ساختمان

دکوراسیون داخلی ساختمان

 دکوراسیون داخلی ساختمان - وبسایت لتو

دکوراسیون در زبان فارسی به معنای چیدمان، مرتب کردن و آراستن است. دکوراسیون داخلی ساختمان از زمانی که مفهومی به نام خانه درمیان اجتماع انسانی شکل گرفت، برای انسان‌ها دارای اهمیت بوده است. کم کم با به وجود آمدن مکان‌های دیگر و معنادهی به آن‌ها نیز بحث دکوراسیون داخلی مکان‌های تجاری همچون پاساژها، مغازه‌ها، کافه‌ها، رستوران‌ها، مطب‌ها، کلینک‌ها و حتی ادارات نیز هر چه بیشتر از گذشته مطرح شد. زمانی که از دکوراسیون صحبت می‌کنیم منظور ما نحوه‌ی چیدمان وسایل و انتخاب رنگ‌ها، انتخاب مناسب وسایل و نوع مواد و مصالحی است که برای زیبایی هرچه تمامتر محل زندگی و کاریمان استفاده می‌کنیم. دکوراسیون داخلی ساختمان امروزه به یک هنر تبدیل شده و نگاه‌های زیبای یک هنرمند را می‌طلبد تا فضایی بیافریند که چشم‌ها از دیدنش لذت ببرند و روان آدمی را به آرامش برساند.

منظور از طراحی دکوراسیون داخلی ساختمان چیست؟

همانگونه که می‌دانیم یکی از جذاب‌ترین و پرطرفدارترین روش‌ها برای این که بتوانیم ساختمانی زیبا داشته باشیم مبحث دکوراسیون داخلی است. دکوراتورها و طراحان، فضا و محیط را می‌بینند و بدون این که به لحاظ ساختار و چارچوب محیط شما را دست کاری کنند، همان جایی را که دارید به بهترین و دلپذیرترین مکان مورد سلیقه و انتخاب شما تبدیل می‌کنند. ذوق و استعداد هنری با دانش و مهدنسی تلفیق می‌شود تا از سویی با تغییر رنگ‌ها، وسایل ، پرده ، کابیت آشپزخانه، کاغذ دیورای، میز و صندلی‌ها و غیره، و از سوی دیگر چیدمان و نحوه‌ی کنار هم قرار دادن آن‌ها و تعویض یا استفاده از کفپوش و پارکت مناسب، ایجاد سقف کاذب و غیره، فضای منحصر به فردی ایجاد کنند که چشمان هر بیننده را خیره کند و آرامش را به شما هدیه دهد؛ این تغییرات به شما کمک می‎کند تا در فضایی دلنشین زندگی روزمره خود را بگذرانید و از بودن در محیط کاری و زندگی‌تان لذت ببرید. بنابراین می‌بینیم که خلاقیت، دانش و ذوق هنری می‌تواند با صرف کمترین هزینه‌های مادی و زمانی دکوراسیون داخلی دلخواه را به شما تحویل دهد.

از چه زمان توجه به دکوراسیون داخلی ساختمان مهم شده است؟

اگر این سوال را دارید که دکوراسیون از چه زمانی مهم شده است باید بگویم که دکوراسیون داخلی ساختمان همیشه مهم بوده است. انسان همچون دیگر موجودات در طبیعت، زیبایی طلب است. آنچه با چشم‌ها می‌بیند بر روانش بسیار اثر می‌گذارد. بحث دکوراسیون داخلی همیشه وجود داشته است و جزئی تفکیک‌ناپذیر از زندگی انسان‌ها بوده است. نگاهی به تاریخ فرهنگی بشر و گذری بر تصاویر مردم شناسانه صحت این موضوع را به ما انتقال می‌دهد. آن زمان که مادران‌مان با سلیقه و حوصله هر ساله خانه‌های گلی‌شان را با خاک سفید تمیز می‌کردند تا به مدد رنگ و بوی آب و خاک، تازگی دوباره را به خانه‌ی خود برگردانند. سپس با حوصله وسایلشان را تمیز و مرتب می‌کردند، پرده‌ها را آراستگی می‌دادند، هنر و زیبایی را با نقوشی بر روی پارچه‌ها و ظروف می‌‌آفریدند. آن‌ها تمام تلاششان آن بود که دکوراسیون داخلی منزلشان به اعضای خانواده آرامش دهد و چشم‌ها را بر سلیقه‌ای که دارند خیره کند.

اما امروزه نحوه نگاه ما به زندگی متفاوت شده است. ما چینش و انتخاب وسایل را باید به دست مهندسان و هنرمندانی بدهیم که با اطلاع از هنرهای جدید و دانشی که دارند محل زندگی و کاریمان را با سبک‌های مدرن و یا کلاسیک بنا به سلیقه و انتخاب ما به بهترین نحو و شیوه آرایش دهند تا مکانی مجلل برای زندگی و کار داشته باشیم. این هنرمندان و طراحان هستند که به ما می‌گویند با صرف هزینه‌ای که می‌کنیم از کدامین طرح سقف کاذب برای ساختمانمان استفاده کنیم و کدامین کفپوش و پارکت مناسب و زیبا هستند.

 دکوراسیون داخلی ساختمان - وبسایت لتو

دکوراسیون داخلی ساختمان را چگونه انتخاب کنم؟

سبک‌ها و روش‌های گوناگونی برای طراحی دکوراسیون داخلی ساختمان وجود دارد. با انتخاب هر کدام از آن‌ها به حتم باید منتظر نوع متفاوتی از فضای بصری باشید. به عنوان مثال سقف کاذب به سبک مدرن با سبک کلاسیک متفاوت است و به تبع آن پرده‌ها نیز از نظر جنس و طرح متفاوت می‌شوند. برخی فکر می‌کنند کار دکوراسیون بسیار ساده است و می‌توان با تمرکز بر چینش وسایل به راحتی آن را انجام داد. اما آنچه از نظر این دوستانمان گم می‌ماند، است که اگر به دنبال فضای دلپذیر و گرم برای کار و زندگی هستند باید بدانند که فضا نیاز به هماهنگی اجزا دارد. این هماهنگی از نوع، جنس، رنگ و طرح کفپوش و پارکت شروع می شود و تا پرده، کابینت ، سقف، وسایل تزئینی و حتی ظروفی که در کابینت آشپزخانه چیده می شود، ادامه می‌یابد. هماهنگ بودن اجزا یعنی داشتن پویایی محیط و خلق پویایی هنری است که به دانش هنرمندان و متخصصان نیاز دارد. متخصصان و طراحان دکوراسیون داخلی به شما کمک می‌کنند تا بتوانید بنا به فضایی که دارید بهترین و مناسب‌ترین و جذاب‌ترین انتخاب را از بین سبک‌های مدرن، کلاسیک، مدیترانه‌ای، ساحلی، معاصر، روستیک، صنعتی، تلفیقی، انتقالی، ایرانی و اسلامی و غیره داشته باشید. انتخاب هر کدام از این سبک‌ها نیازمند مشورت است تا با صرف هزینه‌ای که داریم جذابترین و پویاترین محیط را برای مکان‌های مسکونی، اداری و تجاری خود، رقم بزنیم.

 دکوراسیون داخلی ساختمان - وبسایت لتو

برای دکوراسیون داخلی ساختمان به چه چیزهایی توجه کنم؟

آنچه که باید در ابتدا بدانید این است که دکوراسیون داخلی ساختمان کاری تخصصی است و به مهارت، تجربه و هنر نیازمند است. محیط‌ها از نظر کاربرد با همدیگر متفاوت هستند. برهمین اساس دکوراسیون و چیدمان هم متفاوت خواهد بود. به عنوان مثال نمی‌توان انتظار داشت که دکوراسیون داخلی یک کافه با رستوران یکی باشد. هرچند به لحاظ کاری در یک طیف قرار می‌گیرند، اما باید توجه داشت کاربردهای محیطی  و نوع انتظارات و رفتار مشتریان آن‌ها بسیار با هم متفاوت هستند. بر همین اساس دکوراسیون منزل نیز با محیط اداری و تجاری متفاوت است. باید بدانیم برای چه محیطی و با چه کاربردی می‌خواهیم طراحی دکوراسیون داخلی را انجام دهیم. بنابراین پس از مشورت با طراحان و دکوراتورها و سپس انتخاب سبک مورد نظر خود، کار را به این هنرمندان می‌سپاریم تا با تلفیق هنر، مهندسی و تکنولوژی و با صرف کمترین هزینه، محیطی زیبا، دلچسب و گرم را رقم بزنند و ثانیه‌های آرام و خوشی را برای ما و همراهانمان خلق کنند. اما به طور کلی، مساحت فضا، بودجه، کاربری ساختمان (اداری، مسکونی، تجاری و…) و سلیقه شخصی از مهم‌ترین عواملی هستند که در طراحی دکوراسیون داخلی ساختمان مورد توجه قرار می‌گیرند.

مطالب مرتبط