کدام مبل مناسب خانه های کوچک است

 مبل مناسب خانه های کوچک

کدام مبل مناسب خانه های کوچک است

برای مبله کردن خانه ‎های کوچک می ‎توانید از مبل‌ های ال، یا یک کاناپه تک به همراه چند صندلی، یا یک نیم ست و یا یک دست کامل یا ناقص مبلمان ظریف و جمع و جور استفاده کنید که دارای کمترین حد از انحنا و دسته باشند.
در بهینه ‎ترین حالت برای تهیه مبل مناسب خانه های کوچک، می ‎توانید از مبل‌ هایی استفاده کنید که اصولاً فاقد دسته باشند و اسکلت‌ بندی آن‌ ها کاملاً بدون انحنا و در قالب خطوط مستقیم عمودی و افقی باشد و نیز به گونه ‎ای طراحی شده باشند که بتوانند در کنج خانه نیز قرار گیرند تا امکان استفاده بهینه از فضای کوچک خانه شما به حداکثر خود برسد. چنین مبلمانی غالباً همان مبل ال خواهد بود.

مبل ال، مطرح ترین گزینه برای مبل مناسب خانه های کوچک

ما معمولا مبل‌ های ال را به صورت مبل‌ های راحتی نه چندان زیبا و با کیفیت می‎ شناسیم اما امروزه انواع مدلهای مبلمان ال به قدری متنوع هستند که هر سلیقه‌ ای را می ‎توانند راضی نگه دارند. امروزه حتی مبل‌ های سلطنتی نیز به شکل مبل ال طراحی می ‎شوند که تنها در دو انتها دارای دسته هستند. این مبل‌ ها از نظر بلندی پایه و تاج‌ ها و منبت ‎کاری و … کاملاً شبیه مدل های سبک مبل سلطنتی هستند با این تفاوت که همچون مبل‌ های ال در کنار هم قرار می ‎گیرند و تنها در دو انتها از دسته برخوردار هستند:

کدام مبل مناسب خانه های کوچک است

هیچ نوع مبلی نیست که نوع ال آن وجود نداشته باشد. مثلاً در تصویر زیر یک مدل جدید مبل کلاسیک را به صورت ال می‎بینید:

کدام مبل مناسب خانه های کوچک است

تصویر بعدی، مبل چستر فیلد را در قاب ال، نمایش می‎دهد:

کدام مبل مناسب خانه های کوچک است

کدام مبل مناسب خانه های کوچک است

خلاصه اینکه هر نوع مبلی را که بپسندید نوع ال آن هم وجود دارد . البته مبل‌ های الی که به عنوان مبل مناسب برای خانه های کوچک انتخاب می ‎شوند عمق کمی دارند و کوتاه هستند-هم به لحاظ اندازه بدنه و هم ارتفاع پشتی – تا فضا را کمتر پر کنند و گاه بهتر است که کلاً بدون پایه باشند تا ارتفاع آن‌ها به حداقل برسد. بنابراین هنگام انتخاب مبل با چوب راش برای خانه های کوچک، به اندازه پایه‌ ها، بدنه و پشتی دقت کنید.

کدام مبل مناسب خانه های کوچک است

کدام مبل مناسب خانه های کوچک است

همچنین در ساخت برخی مبل‌ های ال از چوب و در برخی دیگر از چرم، شیشه و روکش‌ های شبه فلز یا شبه شیشه استفاده می ‎شود که دسته اول حس و حال گرمتر و دنج‎ تری به خانه شما می ‎بخشند و دسته دوم جلوه مدرن‌ تری ایجاد می ‎نمایند که شما می ‎توانید بسته به سلیقه و علاقه خود از میان انواع مختلف مبل ال دست به انتخاب بزنید.

کدام مبل مناسب خانه های کوچک است

کدام مبل مناسب خانه های کوچک است

همچنین مبل های ال گرد وارد بازار شده‌ اند که بسیار چشم نواز هستند؛ زیرا همانطور که می ‎دانید خطوط بدون زاویه، نرم‌ تر و مهربان‌ تر و به همین جهت نوازشگرتر از خطوط دارای کنج و زاویه هستند. این مبل‌ ها می ‎توانند یکی از عناصر یک دکوراسیون مدرن و به روز باشند و حس و حال صمیمی‌ تری را به دکوراسیون منزل شما ببخشند؛ زیرا می ‎توانند به راستی میهمانان شما را کنار و دور هم بنشانند.

کدام مبل مناسب خانه های کوچک است

کدام مبل مناسب خانه های کوچک است

برای داشتن مبل مناسب خانه های کوچک خود حتی می ‎توانید از این هم فراتر رفته و بخشی از خانه خود را با ایجاد چند کمد یا کشوی کوتاه، بلندتر از کف نمایید و سپس روی آن تشک‌ های مبل را قرار دهید و به این ترتیب یک فضای مبله جمع و جور و دو منظوره ایجاد نمایید.

کدام مبل مناسب خانه های کوچک است

شاید علت توجه زیاد به مبل‌ های ال در بازار مبل امروز، به دوره‎ ای برگردد که در آن به سر می ‎بریم؛ دوره‌ ای که مدرنیسم یکی از محبوبترین سبک‌های دکوراسیون بوده و مبل های ال نیز در ذات خود مدرن هستند؛ زیرا در اصل خود، بسیار ساده و کاربردی و بهینه طراحی شده اند با کمترین زواید.

کدام مبل مناسب خانه های کوچک است

4 انتخاب مطرح جهت تهیه مبل مناسب خانه‌های کوچک

  • مبل ال
  • کاناپه تک به همراه هر نشیمن دیگری که می‎ پسندید از پاف و صندلی‎ های خاص و معمولی گرفته تا مبل تک
  • نیم ست
  • یک ست کامل یا ناقص از مبل‌ های جمع و جور با دسته های کوچک یا تقریبا حذف شده

ابتدای مقاله، در مورد مبل ال به تفصیل صحبت کردیم، اما اگر شما به هر دلیلی  مبل‌ های ال را دوست ندارید و در پی یک ست مبل مناسب برای خانه های کوچک هستید، گمان نکنید که به جهت کوچک بودن خانه مجبور به تهیه مبل‎های خاص و محدودی هستید. بلکه شما می‌ توانید یک کاناپه تک از مدل مبل مورد علاقه خود خریداری نمایید و با اضافه کردن چند پاف ،صندلی یا مبل تک خاص، که می‎ تواند لزوما از مدل کاناپه هم نباشد، یک نیم ست درست کنید. مطمئن باشید که اگر این کارها را با سلیقه و دقت انجام دهید خانه شما زیبا خواهد شد. به خانه کوچکی که در تصویر زیر می بینید دقت کنید. این خانه واقعا کوچک است با این حال نه تنها به زیبایی مبله شده است بلکه حتی این امکان در آن به وجود آمده است که میز ناهارخوری هم به آن اضافه شود.

کدام مبل مناسب خانه های کوچک است

در تصویری که مشاهده فرمودید، استفاده حداکثری از نور طبیعی، نورپردازی مناسب، ظرافت مبل‌ ها و سایر اشیا، استفاده از رنگ‌ های روشن، تمام ست نبودن مبلمان، تمیز و مرتب و با کیفیت بودن وسایل و … برخی از مولفه‎ هایی هستند که موجب شده‌ اند که پیش از به چشم آمدن کوچکی خانه، زیبایی و هارمونی و خوش ‎نشین بودن آن به چشم ‎آید. نمونه دیگری را با هم ببینیم:

کدام مبل مناسب خانه های کوچک است

کدام مبل مناسب خانه های کوچک است

کیفیت برای دکوراسیون‌ هایی که با محدودیت‌ های عمومی مواجه هستند یک نکته کلیدی است. کیفیت خوب اجزای دکوراسیونی که انتخاب می ‎کنید موجب جلوه بیشتر و راحتی بیشتر می‎شود که کاملاً نقص های احتمالی دکوراسیون شما را می‎ پوشاند. به تصویر بالا نگاه کنید؛ عواملی چون استفاده از وسایل و مصالح با کیفیت که غالبا به رنگ روشن هستند و در برخی قسمت‌ ها نیز صیقلی بوده و نور را منعکس می‌ کنند،  انتخاب درست مبلمان و تمام ست نبودن آن (که مانع از پر و شلوغ شدن فضا شده) و استفاده حداکثری از نور طبیعی و  نمادهای مدرنی که در دکوراسیون استفاده شده و … موجب شده که کوچکی خانه، تحت الشعاع چشم‌ نواز و مدرن بودن آن قرار گیرد.

منبع:توک مارکت

مطالب مرتبط