چیدمان مبل و میز ناهارخوری

چیدمان مبل و میز ناهارخوری در پذیرایی مستطیل شکل

چیدمان مبل و میز ناهارخوری
در این مطلب می خواهیم چیدمان مبل و میز غذاخوری در پذیرایی مستطیل شکل را شرح دهیم. اگر شما هم جزو خوش سلیقه ها هستید و به چیدمان و زیبایی منزلتان اهمیت می دهید ، مطالب ذیل می تواند بسیار مفید باشد. برای این که چیدمان در دکوراسیون داخلی را به صورت حرفه ای و اصولی انجام دهیم، بد نیست که از ابتدا این موضوع را بررسی نماییم و سپس به تشریح چیدمان و دکوراسیون در طراحی داخلی پرداخته و در نهایت چیدمان مبل و میز ناهارخوری در پذیرایی مستطیل شکل را بررسی خواهیم کرد.
 1. نقشه طراحی چیست؟
 2. عناصر مهم طراحی داخلی چیست؟
 3. تفاوت بین طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی چیست؟
 4. اصول اساسی طراحی داخلی چیست؟
 5. نحوه چیدمان مبل و میز غذاخوری در پذیرایی مستطیل شکل چگونه است؟
 6. اتاق های نشیمن مستطیل چگونه تزیین می شوند؟

نقشه طراحی چیست؟

نقشه طراحی ساختمان یک نمودار کوچک از یک اتاق یا ساختمان است، که از بالا مشاهده می شود. نقشه ممکن است طرح کل یک ساختمان، یک طبقه از یک ساختمان یا یک اتاق از یک واحد را به تصویر بکشد. همچنین می تواند شامل اندازه ها، مبلمان، وسایل و تجهیزات یا هر چیز دیگری باشد، که برای اهداف نقشه طراحی لازم باشد.
نقشه های کف برای کمک به طراحی چیدمان مبلمان، سیستم های سیم کشی و موارد دیگر بسیار مفید هستند. آنها هم چنین ابزاری با ارزش برای نمایندگان املاک و مستغلات و شرکت های لیزینگ برای کمک به فروش یا اجاره املاک هستند.

چیدمان مبل و میز ناهارخوری چیدمان مبل و میز ناهارخوری

اهمیت نقشه طراحی

 نقشه های طراحی در هنگام طراحی و ساخت خانه بسیار ضروری هستند. یک طرح خوب می تواند با ایجاد یک جریان خوب بین فضاها ، لذت خانه را افزایش دهد و حتی می تواند ارزش خانه را برای فروش مجدد آن افزایش دهد.

 ویژگی های اصلی نقشه طراحی خوب در هنگام طراحی خانه چیست؟ 

 برخی از این ویژگی ها به شرح ذیل است:
 • همه کاره و انعطاف پذیر هستند. یعنی توانایی تغییر کاربری داشته باشند، مثلا یک اتاقی که برای اتاق کار در نظر گرفته شده بتواند بعد ها تبدیل به اتاق بازی بچه ها شود.
 • طراحی اتاق ها به صورت ایده آل است برای مثال اتاق خواب ها از فضای تفریحی دور باشند، و یا حمام و سرویس بهداشتی رو به روی فضای مشترک نباشند، و یا مثلا بیشتر افراد دوست دارند آشپزخانه با اتاق های نشیمن ارتباط داشته باشد تا کسی که آشپزی می کند بتواند مراقب بچه ها باشد و حتی با میهمان ها تعامل داشته باشد.
 • به موضوع اندازه بسیار توجه شود. مثلا وقتی دارید یک اتاق یا راهرو را طراحی می کنید، به این فکر کنید که چند نفر در یک زمان در آن فضا قرار می گیرند. آیا آنها فضایی برای جابجایی دارند؟ آیا جایی برای مبلمان فراهم است که بتوانند کلیه فعالیت های برنامه ریزی شده را در خود جای دهند
 • متناسب با اولویت ها و سبک زندگی مورد نظر است. برای مثال اگر اولویت با سرگرمی است، اطمینان حاصل کنید که جریان خوبی از آشپزخانه به فضای بیرون و اتاق نشیمن وجود دارد. اگر در خانه کار می کنید ، مطمئن شوید که دفتر شما نور ایده آل داشته باشد و بهتر است در مکانی آرام باشد.
 • تعادل بین جزئیات معماری و ملاحظات عملی را داشته باشید. یعنی برای مثال اگر یک نوع پنجره یا درب خاص و یا راه پله مجللی را  دارید حتما مواردی مثل ایمنی بچه ها و یا شرایط سرمایش و گرمایش و حتی به طریقه نگهداری آن ها اهمیت بدهید.

عناصر مهم طراحی داخلی چیست؟

 طراحان داخلی حرفه ای معمولاً بر اساس اصول و عناصر خاص طراحی داخلی ، مجموعه ای از “قوانین” را دنبال می کنند. 7 عنصر طراحی داخلی وجود دارد. این عناصر طراحی داخلی شامل فضا ، خط ، فرم ها، نور، رنگ، بافت و الگو هستند. و متعادل نگه داشتن آنها، کلید ایجاد یک فضای داخلی از نظر زیبایی شناختی است.

 تفاوت بین طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی چیست؟

 طراحی داخلی هنر و علم درک رفتار افراد برای ایجاد فضاهای کاربردی درون یک ساختمان است. دکوراسیون مبلمان و یا تزئین فضایی با چیزهای شیک و زیبا است. به طور خلاصه ، ممکن است طراحان داخلی تزئین کنند ، اما دکوراتورها طراحی نمی کنند.

شاید بپرسید پس دکوراسیون منزل چیست؟

 دکوراسیون منزل، لوازم جانبی شامل مواردی از قبیل پرده، ست مبل، کوسن، رومیزی و محصولات تزئینی، چوبی تزئینی و … است. این موارد معمولاً در مبلمان و چیدمان های داخلی استفاده می شود و می تواند شامل موارد پارچه ای، نقاشی و گیاهان باشد.
از اصولی که در طراحی داخلی وجود دارد می توان به موارد زیر اشاره کرد:
 • رنگ، خالق توهم و سازنده روحیه است.
 • شکل، شکل کلی هر جسم.
 • خط، جهت یک شیء.
 • توده، بخش عمده ای از جسم که فضا را اشغال می کند.
 • بافت، لمس و احساس از ماده است.
در طراحی داخلی مسکونی باید محدودیت های مکانی، کارایی، بودجه و کاربری را در نظر گرفت. طراحان داخلی مسکونی می توانند به آسانی با تغییر روشنایی فضای یک اتاق را تغییر دهند. فرمول های طراحی بی عیب و نقص دکوراتورهای داخلی را بیاموزید تا فضای زندگی شما زیبا تر از قبل شود. به راهکارهای ساده ی زیر توجه نمایید:
برای برجسته کردن مبل خود ، دو بالش به طول 60 سانتی متر را با الگوی جسورانه در گوشه ها قرار دهید. آن ها را با دو بالشت 40 سانتی متری به صورت تک رنگ هماهنگ کنید. برای طراحی متوازن ، یک بالش کمر را با یک الگوی ظریف اضافه کنید.
بیشتر افراد از آثار هنری خیلی زیاد استفاده می کنند. یک قطعه را طوری قرار دهید که کف آن فقط هشت تا بیست سانتی متر از مبلمان بالاتر باشد ( قطعات بزرگ پایین تر و بیشتر برای قطعات کوچک). هنگامی که فضای زیادی بین مبلمان و یک نقاشی وجود دارد، دید بر روی دیوار خالی بین دو قطعه قرار می گیرد.
در قفسه ها 60٪ از کتاب ها را به صورت عمودی و 40٪ به صورت افقی سازمان دهید. این تعادل و در عین حال پویایی ایجاد می کند. گیاهان سبز را برای زیبا تر و چشم نواز تر کردن قفسه کتاب اضافه کنید ، اما از گل هایی که می توانند به هم ریخته و پریشان به نظر برسند ، خودداری کنید.
آینه ها، اگر می پرسید بهترین جای آنها کجاست؟ کارشناسان می گویند این مرکز در حدود 145 تا 150 سانت ارتفاع دارند. این سطح برای چشم و بدن آسان است یعنی نیاز به بالا کشیدن و یا پایین آوردن بدن برای دیدن آینه نیست. مثلا برای رویایی کردن فضا، یک آینه را در مقابل یک پنجره سوار کنید تا نور را بیشتر کند.
فرش را بر اساس اندازه آن قرار دهید. به عنوان مثال ، با یک فرش مبل و هر صندلی را طوری قرار دهید که قسمت جلوی پاها روی فرش باشد. در یک اتاق بزرگ خانوادگی ، از دو فرش برای ایجاد دو فضای جداگانه استفاده کنید.
قبل از خرید میزهای غذاخوری حتما جای آن را اندازه گیری کنید تا از 90 سانت بیشتر باشد. این اندازه حداقل میزانی است که به شما اجازه می دهد تا غذا بخورید. حتی اگر مرکز سفره پر از ظروف و وسایل اصلی باشد.
هنگام انتخاب پالت رنگ، 60 درصد از اتاق را به رنگ غالب، 30 درصد رنگ ثانویه و 10 درصد رنگ سلیقه ای اختصاص دهید. برای مثال در یک اتاق کلاسیک، دیوارها رنگ غالب، اثاثیه یا لوازم داخلی رنگ ثانویه، و گل آرایی یا بالشتک رنگ سلیقه و فرهنگ تبدیل شود. اگر بیرون از خانه منظره خوبی دارید، با رنگ آمیزی پنجره داخلی، رنگ تیره آن را قاب کنید.

اصول اساسی طراحی داخلی چیست؟

 هنگامی که اصول اساسی طراحی داخلی را بشناسید می توانید هر فضایی را به جایی بی نظیر تبدیل کنید. می دانید وقتی در یک اتاق با طراحی زیبا قدم می زنید چه حسی دارد. می توانید حس کنید چطور همه چیز احساس انسجام دارد و کنار هم قرار گرفته است. با کمی آگاهی از اصول اولیه طراحی می توانید به آن اثر برسید. این دانش را با تمرین و آزمایش جفت کنید و در راه ایجاد یک خانه زیبا قدم بردارید.

 تعادل

 در طراحی تعادل همه چیز در مورد تقسیم یا تقریب وزن بصری اشیاء است. تعادل نه فقط از طریق شکل بلکه از طریق رنگ، الگو و بافت ایجاد می شود.
سه نوع تعادل مختلف وجود دارد:
متقارن یا رسمی: فضاهای سنتی یا رسمی خواستار تعادل متقارن هستند که در آن فضا به طور مساوی به دو طرف تقسیم می شود که یکدیگر را آینه می کنند. به عنوان مثال ، می توان گفت دو صندلی در هر دو طرف یک میز قهوه به طور متقارن متعادل است. دستیابی به این نوع تعادل آسان است زیرا عناصر طراحی در هر طرف تکرار می شوند. اگر دقت نکنید ، این نوع تعادل می تواند یکنواخت و کسل کننده شود.
 نامتقارن یا غیر رسمی: وزن بصری خطوط ، رنگ ها ، فرم ها و بافت ها بدون تکثیر دقیق متعادل می شوند. آن ها به عنوان تعادل رسمی نیستند و می تواند پیچیده تر و جالب تر باشند. به عنوان مثال ، با قرار دادن دو صندلی در طرف دیگر ، از یک مبل می توان تعادل به وجود آورد.
 تعادل شعاعی هنگامی حاصل می شود که یک کانون مرکزی وجود داشته باشد و سایر عناصر از آن یا اطراف آن تابش کنند. یک نمونه می تواند یک میز ناهار خوری دور باشد که صندلی هایی در اطراف آن قرار دارند. تکرار شکل، بافت و رنگ زیاد است.

 ریتم

 همانطور که در موسیقی ریتم وجود دارد و زیبایی سمعی ایجاد می کند، در طراحی داخلی تکرار الگوها و تضاد ها ریتمی ایجاد می کند که باعث ایجاد زیبایی بصری می شود. شما می توانید با استفاده از همان رنگ یا شکل در فواصل مختلف به این هدف برسید. هدف آن حرکت چشم شما در اتاق است. به عنوان مثال می توانید با استفاده از رنگی در بالش، ریتم ایجاد کنید، آن را در یک نقاشی انتخاب کنید و دوباره آن را در یک فرش تکرار کنید. این تکرارها به گردش دید شما در اتاق کمک خواهد کرد.

 هارمونی

 هارمونی وقتی ایجاد می شود که همه عناصر با یکدیگر برای ایجاد یک پیام یکپارچه عمل می کنند. همانطور که ریتم می تواند هیجان ایجاد کند، هارمونی احساس آرامش را ایجاد می کند. به عنوان مثال شما می توانید با استفاده از تنها یک رنگ، حتی اگر فرم های شما از نظر شکل، اندازه و بافت بسیار متفاوت باشد، هماهنگی ایجاد کنید.

 تاکید

 در اتاقی که همه چیز از اهمیت برابر برخوردار باشد ، به نظر می رسد پراکنده یا کسل کننده می شود. شما به کانون توجه نیاز دارید. فضاهای معماری اغلب دارای نقاط دیدنی مانند شومینه یا پنجره ای با منظره زیبا هستند. می توانید با تنظیم مبلمان در اطراف آن، برای تأکید بر آن، نقطه کانونی داخلی را تقویت کنید. در اتاقی که فاقد چنین کانون داخلی باشد، می توانید یکی از طریق گروه بندی مبلمان یا استفاده از یک قطعه غیر معمول یا بزرگ را برای این منظور ایجاد کنید.

 نسبت و مقیاس

 نسبت عبارت است از نسبت اندازه به یک قسمت تا قسمت دیگر ، و مقیاس به این صورت است که اندازه یک جسم با دیگری یا فضایی که در آن قرار دارد ارتباط دارد. به عنوان مثال ، یک وسیله بزرگ و پر از متعلقات در یک اتاق کوچک خارج از مقیاس است.
برخی از تضادها لذت بخش است. یونانیان باستان با بخش طلایی روبرو شدند که در صدد کاهش همه نسبت به یک فرمول ساده بود: نسبت بخش کوچکتر به بخش بزرگتر باید برابر با بخش بزرگتر به کل باشد. این نسبت در طبیعت وجود دارد و هنرمندان و معماران نیز از آن استفاده کرده اند.

دکوراسیون و چیدمان از مبانی طراحی داخلی 

اگر شما قادر به تصور یک اتاق کامل با قرار دادن مبلمان، آویزهای دیواری و فرش نیستید، این چیزی است که می توانید با گذشت زمان و تجربه و مطالعه کسب کنید. اصول اولیه تزئین خانه، از جمله اصول طراحی، سبک های تزئین و پاسخ به چالش های تزئین را بیاموزید.

 طراحی داخلی در مقایسه با تزئینات داخلی

 طراحی داخلی و تزئینات داخلی غالباً در مورد یک چیز اشتباه است، اما شرایط کاملاً قابل تعویض نیست. طراحی داخلی حرفه ای است که نیاز به آموزش خاص و آموزش رسمی از جمله برنامه ریزی فضا، طراحی مبلمان و معماری دارد. یک دکوراتور داخلی آن آموزش رسمی را ندارد و روی زیبایی شناسی و ظاهر سطحی یک فضا تمرکز دارد. شما چه کسی را استخدام خواهید کرد بستگی به این دارد که آیا شما کارهای ساختاری یا برنامه ریزی فضایی را باید انجام دهید یا به کسی نیاز دارید که فقط دکوراسیون را طراحی کند.

 عناصر دکور

 اولین قدم شما باید انتخاب سبکی برای فضای داخلی منزل شما باشد. این باعث می شود که اصل طراحی وحدت و هماهنگی ، تفکر در کل خانه با یک موضوع وحدت بخشد. می تواند به سادگی انتخاب گزینه های گاه به گاه به جای رسمی یا سنتی به جای معاصر باشد. از آنجا می توانید آن را به سبکی خاص تر مانند کشور فرانسه، توسکانی، ویکتوریا مدرن یا شیک های شاداب اصلاح کنید.
 تعادل یک اصل دیگر است توزیع وزن بینایی در یک اتاق. شما می توانید آن را بطور متقارن انجام دهید ، همانطور که در فضای داخلی سنتی معمول است ، یا با تعادل نامتقارن همانطور که در فضای داخلی گاه به گاه مشاهده می شود.
در هر اتاق باید یک کانون وجود داشته باشد. در یک اتاق نشیمن می تواند شومینه یا یک اثر هنری باشد. خود را بر اساس مقیاس ، رنگ یا بافت از هم جدا می کند.
کنتراست و تنوع باعث جذابیت بصری یک اتاق می شود. با تکرار عناصر همان رنگ ، بافت یا الگوی و پیشرفت اندازه ها یا رنگ ها ، ریتم را در خاطر داشته باشید.

چیدمان مبل و میز ناهارخوری چیدمان مبل و میز ناهارخوری

رنگ

انتخاب پالت رنگی، بخش اساسی در طراحی داخلی است. در حالی که می توانید در هر اتاق از یک سبک و رنگ متفاوت استفاده کنید، اغلب می خواهید کل خانه را به هم وصل کنید. رنگ های مناسب برای یک اتاق کوچک و همچنین رنگ ها و الگوهای مناسب برای یک اتاق بزرگ را در نظر بگیرید.

چیدمان مبل و میز ناهارخوری چیدمان مبل و میز ناهارخوری

 الگوها

مخلوط کردن الگوها در دکوراسیون منزل یکی از پیشرفته ترین قسمت های طراحی داخلی است. الگوها لازم نیست که مطابقت داشته باشند ، اما باید مکمل و هماهنگی با یکدیگر باشند. این کار با در نظر گرفتن رنگ ، اندازه و مقیاس انجام می شود.

چیدمان مبل و میز ناهارخوری چیدمان مبل و میز ناهارخوری

 نکاتی برای شروع دکوراسیون و چیدمان خودتان

بزرگترین خطایی که دکوراتورهای آموزش دیده را به دام می اندازد ، ویرایش است. یک دکوراتور داخلی خوب می تواند یک اتاق را اسکن کند و بفهمد چه مواردی در یک اتاق کار می کنند و چه چیزی بیش از حد ، با سلیقه است یا به زیبایی و تزئین نیاز دارد. چند نکته در این زمینه می تواند انتخاب طراحی اتاق شما را مختل یا خراب کند.
 یکی از عناصر اتاق که معمولاً می تواند بسیار جلوه کند نحوه چیدمان بالش ها است. بالش ها می توانند یک حس دلپذیر باشند که به رنگ اتاق اضافه می کنند ، یا در برخی موارد حتی یک نقطه کانونی برای اتاق ایجاد می کنند. با این حال ، برخی از افراد تمایل به زیاده روی با بالش دارند.
از زیاده روی کردن در گذاشتن بالش ها روی مبل خودداری کنید چرا که باعث می شود میهمان برای نشستن بین بالش ها جا به جا شود.
انتخاب آثار هنری می تواند برای یک اتاق مهم باشد، اما اهمیت نحوه نمایش آن را به همان اندازه در نظر بگیرید. یک قانون کوچک برای قرار دادن آویزهای دیواری در سطح چشم است. به همین ترتیب ، قد شما لوستر را تنظیم می کنید. یک اشتباه معمول که مردم انجام می دهند ، آویزان کردن لوستر خیلی بلند یا نزدیک به سقف است. لوستر را طوری آویزان کنید که نور را وارد اتاق کند و مورد توجه قرار گیرد. اگر آن را بالای یک میز آویزان کرده اید ، اطمینان حاصل کنید که وقتی پشت میز می نشینید و یا از آن بلند می شوید دچار مشکل نشوید.

چیدمان

 آخرین مرحله از دکوراسیون داخلی مرحله چیدمان است. اهمیت و ضرورت این موضوع بسیار بالاست چرا که چیدمان تخصصی و حرفه ای به سادگی می تواند کم و کاستی هایی که در مراحل قبلی وجود داشته جبران کند و حتی گاهی آن کاستی ها را به مزایا تبدیل کند.
مهم ترین نکته برای چیدمان در دکوراسیون داخلی نقطه تمرکز (focal point) نام دارد. نقاط کانونی همچنین عناصر یا زمینه های تسلط هستند، به این معنی که یک عنصر غالب می تواند به عنوان اصلی ترین نقطه کانونی شما تعریف شود. نقاط کانونی مناطق مورد علاقه ، تأکید و یا تفاوت در یک ترکیب هستند که توجه بیننده را به خود جلب و آن را حفظ می کنند. به طور کلی چیدمان در دکوراسیون داخلی به سه دسته کلی تقسیم می شود:
1- ثابت
2- اصلی
3- فرعی
در ادامه به تشریح هر یک از این سه دسته می پردازیم.
1- چیدمان ثابت :  منظور از چیدمان ثابت اجزایی هستند که قابل جابه جایی نیستند.  روشویی، توالت، کمد، کابینت، رختکن و… به طور کلی مواردی که در خانه به اصطلاح چفت می شوند.
2- چیدمان اصلی:  کانون توجه در این دسته قرار دارد. مبلمان، میز، کنسول و…
3- چیدمان فرعی که شامل دو بخش تزیینی و عملکردی می شود. اجزای این چیدمان را می توان روح چیدمان دید. مثل اکسسوری ها، فرش، پرده، دیوار کوب، لوستر و …
سبک های چیدمان بسیار گسترده و متنوع است در این جا 14 سبک از محبوب ترین طراحی داخلی توضیح داده شده است . مدرن ، صنعتی ، شیک … که در ادامه تشریح خواهند شد. یک چالش مهم بسیاری از ما عدم درک صحیح از توصیف و تعریف سبک طراحی داخلی شخصی ما است. با فراوانی از سبک های منحصر به فرد در طراحی ، می توانید رمزگشایی کنید که کدام سبک برای شما بهتر کار می کند. برخی نیز از ترکیب عناصر چند سبک برای ایجاد ظاهر ایده آل خود لذت می برند.
یک نقطه شروع عالی برای یک پروژه طراحی داخلی ، یادگیری کمی در مورد هر یک از سبک ها و نحوه تفاوت آنها با یکدیگر است.

1. مدرن MODERN

 مدرن یک اصطلاح طراحی گسترده است که به طور معمول به خانه ای با خطوط تمیز و واضح ، یک پالت رنگ ساده و استفاده از موادی که می تواند شامل فلز ، شیشه و فولاد باشد اشاره دارد.
طراحی مدرن حس سادگی را در هر عنصر از جمله مبلمان به کار می برد. کلماتی که معمولاً برای توصیف سبک مدرن به کار می رود ، براق است ، و درهم و برهمی یا لوازم جانبی زیادی در سبک مدرن وجود ندارد.

چیدمان مبل و میز ناهارخوری چیدمان مبل و میز ناهارخوری

2. معاصر CONTEMPORARY

 مدرن و معاصر ، دو سبکی هستند که بطور متناوب از آنها استفاده می شود. معاصر متفاوت از مدرن است زیرا طراحی را بر اساس اینجا و اکنون توصیف می کند.
تفاوت اصلی که بین سبک طراحی مدرن و معاصر وجود دارد این است که مدرن تعبیر دقیقی از طراحی است که از قرن بیستم آغاز شده است. از طرف دیگر ، معاصر روان تر است و می تواند حس را با پایبندی کمتری به یک سبک خاص نشان دهد. به عنوان مثال ، سبک معاصر ممکن است شامل خطوط منحنی باشد ، در حالی که طراحی مدرن چنین نیست.

چیدمان مبل و میز ناهارخوری چیدمان مبل و میز ناهارخوری

3. مینیمالیستی/حداقلی MINIMALIST

مفهوم مینیمالیستی مفهومی است که در اینجا در استرالیا رواج دارد. مفهوم طراحی مدرن را در نظر می گیرد و آنها را ساده تر می کند.
پالت های رنگی خنثی و مطبوع هستند. مبلمان ساده و ساده است و هیچ چیز در لوازم جانبی یا دکوراسیون بیش از حد و مبهم نیست.
مینیمالیسم در نهایت با یک حس عملکرد و خطوط فوق تمیز تعریف می شود.

چیدمان مبل و میز ناهارخوری چیدمان مبل و میز ناهارخوری

4- صنعتی

همانطور که از نام آن پیداست ، سبک صنعتی الهام بخش از یک انبار یا یک انبار شهری است
در بسیاری از عناصر حس خاموشی ناتمام وجود دارد ، و دیدن آجر ، مجرای سنگ و چوب در معرض دید غیر معمول نیست. یک خانه نمادین با طرح طراحی صنعتی ، یک تالار بازسازی شده از یک ساختمان صنعتی سابق است.
به سقف های بلند ، چوب های قدیمی و لامپ های فلزی آویزان با مبلمان کاربردی پراکنده فکر کنید. احتمالاً ممکن است یک یا دو قطعه از هنر انتزاعی یا عکاسی وجود داشته باشد و یا یک طرح رنگی در غیر این صورت خنثی حاصل از مواد اولیه چوب و فلزات مورد استفاده قرار بگیرد.

چیدمان مبل و میز ناهارخوری چیدمان مبل و میز ناهارخوری

مدرن نیمه قرن بیستم MID-CENTURY MODERN

مدرن نیمه قرن بیستم بازگشتی به سبک طراحی اواسط دهه 1900 است – در درجه اول دهه 50 و 60. نوستالژی یکپارچه سازی با سیستم عامل موجود در طراحی مدرن اواسط قرن ، و همچنین برخی از عناصر مینیمالیسم وجود دارد. کارایی موضوع اصلی برای طراحی قرن میانه بود. این تأکید بر اشکال زائد ، اشکال طبیعی یا ارگانیک مانند صندلی “تخم مرغی” ، طرح های معاصر با کاربرد آسان و ساختگی های ساده است. این به راحتی هر فضای داخلی را تکمیل می کند و همچنین به انتقال یکپارچه از فضای داخلی به فضای بیرونی کمک می کند.

چیدمان مبل و میز ناهارخوری چیدمان مبل و میز ناهارخوری

 6. اسکاندیناویان SCANDINAVIAN

طراحی اسکاندیناوی ادای احترام خود را به سادگی در زندگی نشان می دهد. طراحی مبلمان اسکاندیناوی غالباً مثل یک اثر هنری احساس می شود ، اگرچه ساده و قابل درک نیست. عملکرد مبلمان و برخی از خطوط جالب وجود دارد که بسیاری از آنها تأثیر مجسمه ای دارند.
از دیگر خصوصیات متداول آن می توان به پالت های تمام رنگی سفید و ترکیب عناصر طبیعی مانند چوب فشرده شده ، پلاستیک های روشن و کفپوش های لعابی آلومینیومی ، فولادی و تخته های گسترده اشاره کرد. اگر رنگ های مختلفی وجود داشته باشد ، اغلب از هنر استفاده می شود ، فیبرهای طبیعی یا خزها یا یک تکه از مبلمان.
نورپردازی جادار ، طبیعی ، لوازم جانبی کمتر و مبلمان کاربردی ، طراحی های اسکاندیناوی را نشان می دهد.

7. سنتی TRADITIONAL

 سبک طراحی سنتی جزئیات کلاسیک ، مبلمان مجلل و وسایل جانبی فراوانی را ارائه می دهد. ریشه در حساسیت های اروپایی دارد.
خانه های سنتی اغلب دارای چوب تیره ، پالت های رنگی غنی و انواع بافت ها و خطوط منحنی هستند. مبلمان دارای جزئیات و پارچه های گلدار و زینتی مانند پارچه های مخملی ، ابریشمی و دستباف است که ممکن است شامل الگوهای و بافت های متنوعی باشد.
عمق ، لایه بندی و ابعاد در بیشتر طرح های سنتی وجود دارد.

چیدمان مبل و میز ناهارخوری چیدمان مبل و میز ناهارخوری

گذرا TRANSITIONAL

گذرا یک سبک بسیار پرطرفدار است، زیرا از طراحی سنتی و مدرن وام می گیرد تا فضایی را انتخاب کند که از نظر یک سبک یا سبک دیگر “بیش از حد” نیست. یک حس تعادل جذاب و غیر منتظره است.
یک طرح گذرا ممکن است مواد مدرن مانند فولاد و شیشه را در خود جای دهد و سپس آن ها را با مبلمان مخمل متحد کند.
طراحی گذرا همچنین شامل پالت های رنگی نسبتاً خنثی است ، فضایی آرامش بخش و آرام را ایجاد می کند که باعث می شود هم شیک و براق و هم گرم و جذاب باشد.

چیدمان مبل و میز ناهارخوری چیدمان مبل و میز ناهارخوری

9. کشور فرانسه FRENCH COUNTRY

رنگهای گرم و خاکی نشانگر سبک طراحی کشور فرانسه است ، همانطور که مبلمان چوبی فرسوده و زینتی دارند. این سبک الهام بخش از خانه های مزرعه است.
طراحی کشور فرانسه ممکن است شامل تن های نرم و گرم از رنگ های قرمز ، زرد یا طلایی و مواد طبیعی مانند سنگ و آجر باشد. طراحی کشور فرانسه می تواند شامل مجموعه ظروف چینی تزئینی و ملافه های سنگین و روتختی باشد.

چیدمان مبل و میز ناهارخوری چیدمان مبل و میز ناهارخوری

10. BOHEMIAN

Bohemian یک سبک محبوب برای طراحی خانه و مد است. این سبک به اصطلاح از میل قلبی شما پیروی می کند در نتیجه در این سبک یک زندگی بی دقت با قوانین کمی نشان داده می شود.
خانه های Bohemian ممکن است شامل مبلمان خاص و لوازم جانبی سبک ، منسوجات و فرش های الهام گرفته از سطح جهانی و یا حتی وسایلی که طی سفرهای شخصی تهیه شده است باشد.
غیر معمول نیست که هنگام وارد کردن سبک بوهمین ، بالش های کف و فضای صندلی راحت را مشاهده کنید. این سبک تلفیقی می تواند یک لوستر فوق العاده لعابی را با یک فرش خوش نقش و یک صندلی میانه قرن جفت کند. با سبک Bohemian ، یک رفتار ناعادلانه و عادلانه وجود دارد که هرچه دوست دارید ادامه پیدا کنید.

چیدمان مبل و میز ناهارخوری چیدمان مبل و میز ناهارخوری

11. روستیک RUSTIC

 طراحی روستایی با الهام از طبیعت و با استفاده از عناصر خام و اغلب ناتمام از جمله چوب و سنگ ترسیم می شود.
طراحی روستایی ممکن است لوازم جانبی خارج از خانه را با گرمی تقلید از طراحی و جزئیات معماری که شامل ویژگی هایی مانند سقف های طاق آراسته با تیرهای چوبی یا کف های چوبی بازپسگیر شده باشد باشد.
بسیاری از طرح ها اکنون طراحی روستایی را با مبلمان و لوازم جانبی مدرن تر ادغام می کنند.

چیدمان مبل و میز ناهارخوری چیدمان مبل و میز ناهارخوری

12. شیک SHABBY

شیک Shabby یک سبک با الهام از لباس پرنعمت است ، اما در مقایسه با سبک های غیرمتعارف و سبک های دیگر ، بیشتر ظریف ، نرم و لطیف تر به نظر می رسد.
مبلمان شیک با ترتیب مضطرب کننده و نقاشی های زیبا وجود دارد. پالت های رنگ Shabby Chic شامل رنگ های سفید ، خامه و پاستیل هستند. لامپ های کم نور و آویز های دیواری ممکن است تزئین شده و همچنان ظریف باشند.

13. HOLLYWOOD GLAM

هالیوود گلم نیز از آن به عنوان Regent Hollywood نامیده می شود ، یک سبک طراحی است که تمایل به لوکس بودن ، فراتر از حد دارد. این یک سبک طراحی زیبا و مناسب برای صاحب خانه ای است که از اظهار نظر لذت می برد.
این سبک از طراحی می تواند شامل برخی از ویژگی های طراحی ویکتوریا ، از جمله مخمل خواب دار ، مخمل ، تاپینگ و عتیقه باشد. پالت های رنگی مخصوصاً جسورانه هستند – بنفش ، قرمز و فیروزه ای را تصور کنید.

چیدمان مبل و میز ناهارخوری چیدمان مبل و میز ناهارخوری

14. کاستال / همپتون COASTAL/HAMPTONS

سبک ساحل همچنین به سبک همپتون لقب گرفته است ، که از منطقه ساحلی نمادین ایالات متحده است. از ویژگی های مشترک می توان به پالت های رنگی سبک و مطبوع با سایه خنثی و خنک ترکیب شده با آبی و سبزی اشاره کرد. مبلمان اغلب سفید یا بژ است. این اتاق می تواند شامل عناصر چوب باشد و لوازم جانبی اغلب از دریا الهام گرفته می شوند.
 الگوهای راه راه آبی و سفید برای بالش ها ، پنجره های بزرگ ، مبل های سفید مخمل خواب دار و چوب سفید رنگ شده نیز از اجزای رایج در سبک کلاسیک ساحل / همپتون است.
هدف از آن ایجاد محیطی آرام و راحت است که از ساحل و اقیانوس الهام گرفته شده است.
درک صحیح از اصول و سبک های طراحی می تواند کمک زیادی در تحکیم آرمان های طراحی شخصی شما کند. توانایی شناسایی سبک های مختلف طراحی داخلی به شما کمک می کند تا چشم اندازهای الهام بخش از خانه آینده خود را تنظیم کنید و چارچوبی برای ساخت زیبایی شناسی شخصی خود فراهم کنید.

5 – نحوه چیدمان مبل و میز ناهارخوری در پذیرایی مستطیل شکل چگونه است؟

 برای چیدمان مبل و میز ناهارخوری در پذیرایی مستطیل شکل می توان سه نمونه را به کار برد. به طوری که از فضای موجود بهترین استفاده شود و زیبا و شیک به نظر برسد.
نمونه اول را با نام نمونه دو بخشی می شناسیم. در این مدل پذیرایی را به دو مربع تقسیم کنید. یک قسمت برای مبلمان و قسمت دیگر برای میز ناهارخوری. بر حسب سلیقه، نیاز و کاربری می توان این دو قسمت را به هم مرتبط کرد و یا به صورت جداگانه مورد استفاده قرار بگیرد.
نمونه دوم: در این نمونه می توان پذیرایی را به صورت واحد در نظر گرفت و با ایجاد یک کانون توجه مثلا تلویزیون مبلمان و میز ناهارخوری را چید.
نمونه سوم در خانه های کوچک و نقلی که امروزه بسیاری از آپارتمان ها با این شرایط ساخته شده اند و یک پذیرایی مستطیل و نقلی دارند. نکته بسیار مهم در این مورد این است که مبلمان 9 نفره اصلا مناسب نیست و بهتر است که از مبلمان 5 نفره و نهایتا 7 نفره استفاده نمود.

چیدمان مبل و میز ناهارخوری چیدمان مبل و میز ناهارخوری

اتاق های نشیمن مستطیل چگونه تزیین می شوند؟

 در حقیقت ، شکل هندسی سالن شما یکی از مهمترین عواملی است که نحوه طراحی آن را تعیین می کند. در صورت امکان مبلمان باید مطابق شکل سالن انتخاب شود. مجموعه ای از مبلمان که در یک سالن مستطیل شکل بسیار زیبا به نظر می رسد ممکن است نتواند به همان موفقیت بصری در یک سالن L یا یک سالن دایره ای شکل دست یابد.
 ما می توانیم در هنگام تزئین سالن های خود روش های زیادی به کار گیریم و فقط به مناطق خاصی اهمیت بدهیم. اما شما باید بدانید مهم ترین نکته ساختار هندسی سالن است. بنابراین تزئینات یک سالن عمودی و یک سالن مستطیل شکل هرگز یکسان نخواهد بود. به همین دلیل ، هنگام تزئین باید به این جزئیات توجه ویژه ای داشته باشید. تالار مستطیل چگونه تزئین شده است؟ نمونه های دکوراسیون اتاق نشیمن مستطیل چیست؟ در اینجا ترفندهای تزئین سالن مستطیل شکل آورده شده است.

 – روی مبلمان تمرکز کنید

 هنگامی که شما یک تالار مستطیل را تزئین می کنید ، بیشتر روی مبلمان تمرکز کنید. هنگام انتخاب یا طراحی مبلمان ، به ساختار فرم توجه کنید. مناسب ترین مدل صندلی برای سالن های مستطیلی 1 سازه صندلی خواهد بود. هم از نظر ساختار اتاق و هم از نظر جنبه های کاربردی مناسب خواهد بود
مبلمان را به صورت گوشه ای قرار دهید تا تردد پا در فضای باز قرار بگیرد. مقداری مبلمان عمود بر طول اتاق قرار دهید. تعدادی از مبلمان را روی یک زاویه قرار دهید تا از حالت طولانی و تونلی به نظر رسیدن اتاق جلوگیری کند.

چیدمان مبل و میز ناهارخوری

میزهای ناهارخوری و قهوه  دایره ای شکل به خوبی کار می کنند. در این اتاق طولانی که یک اتاق نشیمن و یک اتاق غذاخوری را در خود جای داده است ، میز قهوه ای دایره ای و میز ناهار خوری هر دو برای خنثی کردن احساس خطی شما در فضاهای باریک به خوبی عمل می کنند.

چیدمان مبل و میز ناهارخوری

– فضای زندگی خود را شلوغ نکنید

 تزئین میز کوچک فرش و قهوه انتخاب مناسبی خواهد بود. آینه را روی دیوارها انتخاب کنید. آینه ادراک عمق را ایجاد می کند. با این درک عمق ، اتاق شما گسترده تر به نظر می رسد.

 – رنگ های روشن تر را انتخاب کنید

 رنگ سفید فضایی روشن تر ایجاد می کند.

 – دیوارها

 از رنگ های دیواری تیره که تمایل به ایجاد یک اتاق نشیمن باریک و مستطیلی دارند ، خودداری کنید و گویی دیوارها غالب هستند. انتخاب رنگ های دیواری سبک – وانیل خامه ای سفید و خامه ای،به سختی بژ ، خاکستری روشن – برای جذابیت بیشتر به فضای طولانی و باریک مورد استفاده می تواند باشد. یک رنگ ساتن را به جای یک مات یا یک سطح مسطح انتخاب کنید تا یک سطح بازتابنده روی دیواری برای نور به وجود بیاورد ، و یک احساس بازتر و مطبوع تر ایجاد کند.

 – پنجره ها

 نور طبیعی بهترین دوست اتاق باریک و مستطیل است. این فضا را روشن تر می کند و باعث ایجاد القای بصری از یک اتاق بزرگتر می شود. اگر حریم خصوصی مسئله ای نیست ، پنجره ها را پرده بگذارید تا نور طبیعی در داخل جریان یابد. از پرده های مناسب در پنجره ها استفاده کنید تا از حریم شخصی محافظت و از تابش اشعه مضر ماوراء بنفش به مبلمان جلوگیری کند.

 – مبلمان

 چیدمان مبلمان می تواند در اتاق نشیمن باریک و مستطیل شکل تزئینات اساسی داشته باشد. با قرار دادن عاشقانه های پشت به پشت در مرکز اتاق عمود بر دیواره های طولانی ، خط چشم را در یک فضای طولانی و باریک بشکنید. Loveseats ها کوتاه تر از مبل های استاندارد هستند. برای ایجاد دو ناحیه گفتگوی صمیمی ، یک جفت صندلی را در مقابل هر محوطه قرار دهید. یک میز بزرگ عثمانی یا قهوه در وسط هر گروه مبلمان قرار دهید تا با عملکرد عملی با زیبایی بصری ترکیب کنید. شما همچنین می توانید به جای درب ، یک قسمت قفسه باز را بسازید تا فضایی باریک و مستطیل شکل را به دو فضای مجزا و بدون ایجاد ظاهر بسته تبدیل کنید.

– تجهیزات جانبی

 تعداد وسایل تزئینی موجود در اتاق نشیمن خود را محدود کنید تا یک فضای باریک و مستطیل شکل از ظاهر درهم و برهم ایجاد نشود. برای مثال ، یک یا دو نقاشی بوم بزرگ را انتخاب کنید تا یک دیوار طولانی را تزیین کنید نه این که از تعداد زیادی عکس کوچک روی یک دیوار قرار دهید تا باعث ایجاد ظاهری شلوغ و در هم و برهم شود. در انتهای یک اتاق باریک ، یک آینه بزرگ در دیوار را آویزان کنید تا فضای بصری گسترش یابد. هر دست مبلمان را با گذاشتن فرش به صورت جداگانه در هر چیدمان تعریف و جدا کنید. یک گیاه بزرگ یا گلدان می تواند در گوشه ای به تنهایی قرار بگیرد. در حالی که دو لوستر می توانند به تقسیم بصری یک اتاق طولانی و باریک با روشنایی درخشان کمک کنند.

– یک گذرگاه ایجاد کنید

 در هر اتاق طولانی و باریک ، ایجاد مسیری برای گذر مهم است. یعنی مسیری که هر شخص برای نشستن روی مبلمان یا میزناهارخوری از آن رد می شود و یا می خواهد به قسمت های دیگر برود باید درست باشد.

– مبلمان را از دیوارها فاصله بدهید

 اگر می توانید مبلمان را طوری تنظیم کنید که به دیوارها فشار وارد نکنند یعنی به دیوار ها نچسبند. حداقل در یک طرف اتاق مطمئن شوید که مبلمان از دیوار جدا هستند و در وسط اتاق در جایی مناسب قرار گرفته اند. برخلاف تصور رایج ، این باعث می شود فضای اتاق بی روح به نظر نرسد ، بلکه باعث ایجاد فضایی برای صندلی های تفریحی خواهد شد و همین طور گذرگاه های مناسبی خواهند بود.
از برخی قطعه های مدور یا بیضی استفاده کنید
یکی از بهترین راه های جلوگیری از کسل کنندگی استفاده از برخی مبلمان با لبه های نرم و گرد است. یک میز قهوه ای دایره ای یا عثمانی در مرکز جای صندلی ها می تواند برای خنثی کردن همه خطوط مستقیم جذابیت هایی را ایجاد کند. وسایل چراغ گرد ، سایه های لامپ و جداول جانبی نیز می توانند کمک کنند.

– وسیله ای عمود بر طول اتاق قرار دهید

 به جای استفاده از یک مبل بلند در مقابل دیوار ، از دو صندلی عاشقانه کوچک تر که عمود بر طول اتاق قرار دارند ، استفاده کنید. از بین رفتن یک اتاق باریک طولانی با این نوع قرارگیری مبل مطمئناً به جلوگیری از ایجاد حالت تونلی کمک خواهد کرد. اگر تصمیم دارید یک مبل بلند را در مقابل دیوار قرار دهید ، صندلی های جانبی خود را عمود بر مبل بجای آن دور کنید.

– فضا را تقسیم کنید

 اگر اتاق شما به خصوص طولانی است ، آن را به مناطق جداگانه تقسیم کنید. دو منطقه متفاوت برای نشستن / مکالمه یا شاید یک محل نشیمن و فضای اداری را در نظر بگیرید. به این فکر کنید که چگونه از فضا استفاده خواهید کرد و بر اساس آن تقسیم بندی را انجام دهید. علاوه بر مبلمان ، آن را با استفاده از فرش و هنر تقسیم کنید (در صورت ایجاد مناطق مختلف ، از قرار دادن هنر در مرکز یک دیوار بلند) خودداری کنید.

– از فضای عمودی استفاده کنید

 با استفاده از فضای عمودی خود ، چشم را به سمت بالا بکشید. از قطعات بلند مانند آباژورها ی بلند و قفسه های کتاب بالا استفاده کنید. چیدمان های هنری و عکس هایی را ایجاد کنید که تمام راه را تا سقف طی کنند. و از در جایی که دیوار با سقف ملاقات می کند آویزان کنید و حس القای ارتفاع ایجاد کنید. همچنین ، در استفاده از نوارهای عمودی بر روی دیوارها یا در پنجره ، به منظور جلب دید به سمت بالا در نظر بگیرید.

– کارآمد باشید

در اتاق های باریک از آنجا که فضا محدود است ، هر کالای اضافی می تواند اتاق را بی نظم و حتی باعث ایجاد خطرات مثل احتمال سقوط وسایل را ایجاد کند. اطمینان حاصل کنید که همه چیز جای خود را دارد و حتماً به قطعات اضافی مبلمان توجه کنید. حتی چیزی به اندازه یک صندلی جانبی می تواند طرح را خراب کند. در هر زمان ممکن از مواردی استفاده کنید که می توانند به دو هدف خدمت کنند – مانند عثمانی که دارای فضای ذخیره در داخل است.
منبع: فارست

مطالب مرتبط