دکوراسیون داخلی

دکوراسیون داخلی چیست؟

 دکوراسیون داخلی

دکوراسیون داخلی

 دکوراسیون داخلی به عنوان یک هنر، یک حرفه و یا صنعت در جهان معرفی و شناخته شده است .طراحی دکوراسیون داخلی بهبود فضای داخلی ساختمان­ برای انجــام فعالیت­ های روزانه مثل کار و زندگی می باشد. قطعا نیاز است طراحی با توجه به محیط پیرامون آن انجام شود. بی شک طراحی کردن دکوراسیون داخلی برای منزل کوچک با یک فضای بزرگ متفاوت است.محیط داخلی از طرفی اثری مســـتقیم روی روش انجـــام فعالیت­های ما درآن محیط دارد;از طرفی دیـــگر بر روی تفکر، احـــوال و خلق و خوی ما تأثیر گذار است.هدف از طراحی داخلی، بهتر کردن کارکرد روانی و فیزیکی محیط، برای راحت­تر کردن زندگی در آنجاست. فضای داخلی ساختمان، بدون طراحی داخلی یا اساسا قابل استــــفاده نیست، یا بهترین و کامل ترین کارآیی را ندارد. فضای داخلی آن اســـت که به یک ساختمان روح می دهد.

چه کسانی به طراحی داخلی نیاز دارند؟

دکور داخلی ساختمان روی زندگی همه اقشار جامعه تأثیر می گذارد . از این جهت، اصلا محصور به قشر ثروتمند و خانه های متمول نیست. همه اقشار جامعه و طبقات کم ­درآمد هم می توانند طراحی داخلی داشته باشند. اگر قانع بودن را یکی از اصل جامعه امروزی بدانیم  و بخواهیم شرایط یک زندگی راحت را در فضای 40 یا 60 متری آپارتمان­ ها داشته باشیم، طراحی داخلی یک امر واقعا ضروری است. طراحی داخلی به ما نشان دهد که در این فضای کوچک با چه وسایلی و چطور باید زندگی کنیم . طراحی داخلی با ویژگی­ های روحی ، روانی انسان ارتباط مستقیم دارد. برای رسیدن به یک طرح ایده آل، خصوصیات و رفتارهای انسانی در محیط های داخلی زندگی از جمله محیط های عمومی و خصوصی، به دقت مورد توجه قرار بگیرند.

چالش ها و ابزار های یک طراح دکوراسیون داخلی چیست؟

طراح در زمان طراحی فضای داخلی با دو مطلب دست به گریبان است. اول : کاربرد آن محیط . دوم : تأثیری که قرار است آن محیط روی استفاده­ کننده بگذارد. طراحی داخلی محدوده وسیعی از اجزا و پارامترها را شامل می شود. این پارامترها شامل نور،فرم، بافت، رنگ، دیوار، سقف، کف، مبلمان و عناصر تزیینی می شود. این مولفه ها ابزارهای کار طراح هستند که همه بایستی به شکل هماهنگ و مناسب مورد توجه قرار گیرند.

طراحی داخلی که به عنوان واسط بین معماری و طراحی است.به همان مقدار که دارای ابعاد ساختاری ،کاربردی و فنی می­ شود، طراحی تجسمی و جنبه­ های بصری و زیبایی­ شناسانه را نیز در بر دارد. از این­ جهت طراحی داخلی غالبا در زمره هنرهای تجسمی محسوب می شود .جهت موفقیت در طراحی داخلی باید به مقدار زیادی با اصول طراحی و عناصر تجسمی و اصول سواد بصری آشنایی داشت.تا بتوان جدید ترین و به روزترین ایده های دکور داخلی منزل را جهت طراحی پیاده سازی کرد.

سه اصطلاح دکوراسیون داخلی ، طراحی داخلی و معماری داخلی غالبا به اشتباه جای هم استفاده می شود. این سه عبارت با هم قسمت های مشترکی دارند;و هدف تمام آنها بهتر کردن کیفیت زندگی از راه بهتر کردن محیط است. معماری داخلی نقش مهمی در وضعیت فضای ساختمان دارد.روش چيدمان و تقسيم بندی کردن فضاها، رنگ و جنس پوشش سطوح (سقف و كف و ديوارها ) ، مبلـمان ،نور پردازی و مجموعه عوامل دیگرتاثیر گذار بر زيبايي و كار آمدی محیط های داخلي هستند.اکنون اثر معماری داخلی روی آرامش ، عملکرد در محیط های اداری و میزان اثر بخشی در محیط های تجاری خیلی مشخص و لازم است.

اصول هفت گانه طراحی برای دکوراسیون داخلی کدامند؟

 1. نور یعنی عاملی که توان دید را به فرد می دهد .
 2. فرم ،توده ی فیزیکی یک شی است که سه بعدی و دارای وزن است.
 3. فضا ، همان محدوده ی در دسترس کاربر می باشد.
 4. بافت ،ویژگی ای از یک شی است که با دیدن یا لمس کردن به چشم می آید.
 5. شکل ، خط بیرونی یک شی را تشکیل می دهد.
 6. رنگ که همان جلوه دیداری فرم است.
 7. حجم ، عنصر مهم طراحی داخلی است که به شکل اجسام توپر یا تو خالی نمایش داده می شود.
 8. اهمیت طراحی فضای داخلی

امروزه بحث طراحی و دکوراسیون داخلی در بین مردم اهمیت ویژه ای پیدا کرده و در خیلی از مراکز علمی و دانشگاهها در قالب رشته ای جداگانه تدریس می شود. الگوهای و ایده های متفاوتی از جمله کلاسیک و مدرن ، به وسیله طراحان این رشته استفاده می شود. معمولا در این زمینه از محدودیت های معماری اثری نیست و به ایده های بلند پروازانه طراحان می توان تجسم بخشید.
پیشرفت تکنولوژی به سبب آسان شدن برخی موضوعات اجرایی و تاسیساتی ، کارآیی بالا و تنوع در محصولات،زمینه مناسبی را در جامعه به وجود آورده است.این موضوع طراحی داخلی را بخش جدا نشدنی محیط های معماری محسوب می کند.در حالت کلی برای گرفتن نتیجه های دلخواه و مناسب در پایان هر کاری; داشتن اطلاعات درست و تجربه های عملی و تئوری در مورد آن موضوع در رسیدن به موفقیت کمک می کند.

عناصری که روی دکوراسیون داخلی تاثیر دارند کدامند ؟

در مورد دکوراسیون داخلی این عناصر را می توان به دو قسمت تقسیم کرد.  پوشش های اصلی که شامل فضاهای مثل سقف ،کف، دربها و دیوارها است که موضوع اصلی کار دکور داخلی را شامل می شود. لوازم دکوراسیون داخلی که  شامل فرش ،تابلو ،مبلمان،کاغذ دیواری ،کابینت ،کمد ، پرده و چیزهای دیگری است; که با هم دکور ما را تشکیل می دهند. در سنجش این دو بخش پوشش های اصلی اهمیت بیشتری دارند;زیرا در مقایسه با لوازم دکور پایدار تر بوده و نقش پس زمینه را در لوازم دکوراسیون داخلی اجرا می کنند. در بخش پوشش های اصلی،دربها و دیوارها جای مهمی دارند. چون مقدار اثرگذاری شان روی لوازم دکوراسیونی داخلی ،خیلی چشمگیرتر است. علاوه بر اثرگذاری روی لوازم محیط، دیوارها و رنگ آنها در وسعت بخشدن به فضا و نور محیط موثرند.

آسایش ساکنان خانه بیشتر از زیبایی در دکوراسیون داخلی اهمیت دارد. محل زندگی ، استراحت و یا کار در صورتی که شرایط راحت و مناسبی را فراهم ننماید ، دارای فضای کسالت بار و سنگین شده و انسان را از خود دور خواهد نمود.نقش مهم معماری و تزئین داخلی در واقع به وجود آوردن محیط مناسبی برای زندگی و فعالیت های انسانی است.

سطوع در دکوراسیون داخلی چه نقشی دارد ؟

سطح اصلی اتاق ها از جمله کف ودیوار ها وسقف است. پرده‌ها روکش صندلی و مبل، سطح پنجره ها و درها هم سطوح کوچکتر را تشکیل می دهند.نقش ،رنگ و بافت در کوچک یا بزرگ تر جلوه دادن اتاق ها موثر است نقش های نا منظم و رنگهای تند بر سطح های مورد نظر قدرت جلب توجه بیشتری دارد و محیط را کوچکتر و شلوغ نشان می دهد.ارسی ،تاقچه، هشتی ،رفها، باغچه ها و حوضها تعدادی از عناصر طراحی داخلی در ایران می باشند.روش معماران ایرانی در گذشته در استفاده از این عناصر، در جهت آن بوده که از جذابیت فرم کم شود و به پرباری فضا اضافه شود. این هندسه همراه با تزئینات می باشد.

چگونه از معجزه رنگ در دکوراسیون داخلی ساختمان خود استفاده کنیم ؟

ترکیب رنگ فضا، بستگی زیادی به سلیقه شخصی افراد استفاده کننده از فضا دارد. رنگ ها دامنه گسترده ای دارند و افراد سلیقه های گوناگون .در زمینه دکوراسیون داخلی ممکن است طراح، خودش ترکیب رنگ هایی را به صاحب خانه پیشنهاد دهد. از این گذشته ، ترکیب رنگ ها در جایگاه اول به نوع اتاق هم بستگی دارد. به عنوان مثال اتاق نشیمن، جای پذیرایی است و بایستی از رنگ های آرامش بخش در این مکان استفاده نمود. اتاق خواب یک فضای شخصی و محل خواب و استراحت است و رنگ آن بایستی برطبق احساسات قلبی صاحب خانه، انتخاب گردد.

ممکن است ترکیب رنگ ها، طبق دیدگاه صاحب خانه نیز باشد، به عنوان مثال افرادی که فعال و پرانرژی هستند، رنگ های روشن را بیشتر ترجیح می دهند. این در حالیکه است که افرادی که بیشتر در خانه هستند رنگ های نزدیک به تیره را ترجیح می دهند. از رنگ های دیگر هم ممکن است در ترکیب رنگ ها استفاده گردد.

سبک های متداول در دکوراسیون داخلی کدامند؟

سبک های دکوراسیون داخلی عمدتا در قالب های گوناگون و متعددی وجود دارند. در واقع منظور از دکوراسیون داخلی هنر طراحی فضای خانه بر اساس یکسری قوانین و سبک های طراحی است. تنوع سبک ها در زمینه طراحی دکوراسیون داخلی بسیار زیاد است.قطعا هر طراح، یک شناخت نسبی از سبک های مختلف در طراحی دارد. در این بخش می خواهیم برخی از این سبک ها را بررسی کنیم.

 دکوراسیون داخلی

آشنایی با برترین سبک های دکوراسیون داخلی

امروزه سبک های مختلفی در زمینه دکوراسیون داخلی وجود دارد که آشنایی و شناخت تفاوت بین آن ها در خلق بهترین فضا نقش بسیار مهمی را دارد. بهتر است بدانید هر کدام از سبک های دکوراسیون داخلی حس و تجربه خاص خود را در فضا خلق می کنند. از اینرو با شناخت هر کدام از سبک های طراحی به راحتی می توانید بهترین فضای ممکن مورد علاقه خود را به وجود آورید. برخی از این سبک ها عبارتند از: سبک مدرن، سبک مینیمال، روستیک، ژاپنی، اسکاندیناوی، معاصر یا کانتمپروری، سبک صنعتی، کلاسیک، فرانسوی، بوهمی، سنتی ایرانی، فرانسوی، مراکشی، هندی ،انتقالی یا ترنزیشنال، ساحلی، شابی شیک، تلفیقی یا اکلکتیک و سبک شیکر در طراحی دکوراسیون داخلی. در ادامه با پر طرفدار ترین سبک های دکوراسیون داخلی آشنا خواهیم شد.

سبک مدرن در طراحی دکوراسیون داخلی

 یکی از پر طرفدارترین سبک های دکوراسیون داخلی سبک مدرن است. این سبک را می توان در طرح های ساده و شیک که دارای ظاهری موقر هستند به خوبی پیدا نمود. در واقع هدف اصلی از این نوع طراحی سادگی در عین زیبایی بی نظیر می باشد. در این نوع طراحی یکسری خطوط مستقیم و مشخص وجود دارد که شامل پالت رنگی ساده نیز هستند.

سبک مینیمال در دکوراسیون داخلی

این نوع سبک همچون سبک مدرن بر طراحی کاربردی تکیه دارد. در واقع این نوع سبک از هر گونه در هم ریختگی و شلوغی در محیط خانه جلوگیری می کند. یکی از ویژگی های بارز این نوع سبک سادگی در شکل و طراحی اثاثیه است. همچنین این سادگی را می توان در پوشش و دکور ساده دیوارها به خوبی مشاهده نمود. فضای خانه ها در این سبک طراحی باز و مرتب همراه با نور زیاد است.

سبک روستیک در دکور داخلی

سبک روستیک یا روستایی یکی دیگر از سبک های دکوراسیون داخلی پرطرفدار می باشد. این سبک ریشه در آداب و سنت های کشورهای مختلفی همچون فرانسه، انگلیس، اسکاندیناوی و ایتالیایی دارد. با انتخاب این نوع سبک طراحی به راحتی می توان فضای طبیعی و دوست داشتنی خانه های روستایی را در محیط خود خلق نمود. یکی از ویژگی های بارز این سبک استفاده از مواد و مصالح ارگانیک، ظروف سفالی و عناصر چوبی است. لازم به ذکر است که در این سبک طراحی از پارچه های طرح و نقش دار و رنگ گرمِ مات به طور قابل توجهی استفاده می کنند.

سبک ژاپنی درطراحی داخلی منزل

این نوع سبک طراحی ریشه در فرهنگ مردم آسیایی شرقی دارد و یکی از برترین سبک ها در طراحی داخلی خانه است. لازم به ذکر است که این سبک تاکید بسیاری زیادی  بر ارتباط با طبیعت داشته و بر پایه ایجاد هارمونی و تعادل با طبیعت می باشد. در این نوع سبک طراحی به نور توجه بسیار زیادی شده و یک خانه با این سبک باید پر از نور باشد. یکی از ویژگی های این سبک انتخاب گیاهان گلدار، ساده و سبز همراه با رنگ های ملیح است.

سبک کلاسیک سبکی پرطرفدار

سبک کلاسیک یکی دیگر از سبک های دکوراسیون داخلی بوده که امروزه طرفداران زیادی دارد. بهتر است بدانید که در این نوع سبک بیشتر از رنگ های طلایی، کرم و بژ استفاده می کنند. همچنین این سبک بیشتر برای خانه های بزرگ مناسب می باشد. از اینرو همه وسایل دکوراتیو، مبلمان و اکسسوری ها بهتر است برجسته و بزرگ باشند. همچنین بد نیست بدانید که مبلمان استفاده شده در این سبک با دقت و ظرافت خاصی حکاکی و جلا خورده هستند.

سبک دکوراسیون داخلی ایرانی

یک سبک در طراحی وجود دارد که خاص ایران است و شاید بتوان گفت یک سبک بی نظیر در طراحی می باشد. سبک دکوراسیون داخلی ایرانی امروزه دچار تغییرات مدرنی شده که دانستن قوانین مربوط به آن یک نکته مهم است.در این سبک قوانین و نکاتی در طراحی دکوراسیون آشپزخانه ،طراحی دکوراسیون داخلی پذیرایی ایرانی و غیره وجود دارد.

دکوراسیون داخلی مغازه

دکوراسیون داخلی مغازه و فضاهای تجاری ،به دلیل تاثیر مستقیم روی فروش هر صنفی میتواند پر اهمیت باشد .امروزه طراحی دکوراسیون داخلی مغازه از نیاز های اصلی و اساسی یک فضای فروشگاهی محسوب می شود.

چگونه چیدمان دکوراسیون داخلی ساختمان خود را تنظیم کنیم؟

چیدمان دکوراسیون داخلی در زیبا سازی خانه بسیار تاثیر گذار است.همه ما به دنبال هر چه زیباتر کردن محیط اطراف خود هستیم. ایجاد تغییر در دکوراسیون داخلی در روزهای پایانی سال و نزدیک شدن به عید نوروز دغدغه خیلی از افراد است.اگر اصول چیدمان در معماری داخلی رعایت شود دکوراسیون داخلی شما بی نقض خواهد بود.در این مقاله قصد داریم به برخی از سوالات که در زمان چیدمان دکوراسیون داخلی،برای شما ایجاد می شود پاسخ بدهیم.

نحوه چیدمان منزل اجاره ای

مشکلی که خیلی از اجاره نشین ها با آن مواجه هستند این است که فکر می کنند نمی توانند در چیدمان دکوراسیون داخلی خود تغییر ایجاد کنند. اما این همان مکانی است که شما یک سال یا بیشتر باید در آن زندگی کنید. بعد از مدتی خانه برای شما تکراری می شود و این موضوع می تواند در روحیه شما و اطرافیانتان تاثیرگذار باشد.

ما در اینجا چند پیشنهاد ویژه برای تغییر دکوراسیون داخلی اجاره ایی داریم:

 • استفاده از دکورهای قابل حمل
 • استفاده از کاغذ دیواری های برچسبی برای تغییر دیوارها و روح بخشی به آنها
 • استفاده ار استیکر ها در دیوار اتاق خواب یا پذیرایی
 • اگر راه کار های قبل را نمی پسندید،کافیست تابلوهای رنگی و اثرهای هنری زیبا روی دیوارها نصب کنید.

چیدمان دکوراسیون داخلی نشیمن های قناص

اگر در دکوراسیون داخلی پذیرایی و یا اتاق ها قناسی وجود داشته باشد مبله کردن آن خیلی مشکل است. اما اشتباهی که خیلی افراد مرتکب می شوند! خیلی ها از افراد، چیدمان دکور داخلی را با آن سازگار می کنند که اشتباه است.

اما راه حل چیست؟

بهترین راه حل این است که با ترفندهایی این قناسی را بپوشانیم.می تواند با صفحه MDF انحرافها را بپوشانید و به صورت قفسه بندی و طبقه بیرون بیاورید.با این کار هم نواقص را برطرف کردیم و هم چیدمان دکوراسیون داخلی شما به زیبایی انجام شده.این طبقه ها به عنوان کتابخانه و یا دکور استفاده کنید.البته می توان از فضای قناسی ها برای ایجاد فضاهای دنج برای دورهی و یا مطالعه نیر استفاده کرد.

رهایی از سردرگمی حین جابه جایی به منزل کوچکتر

وقتی قصد جابه جایی و اسباب کشی به جای دیگر دارید یکی از مشکلاتی که با آن موتجه می شوید تصمیم گبری در مورد اثاثیه است به خصوص اگر قصد رفتم به خانه ایی کوچکتر را داشته باشید این مشکل جدی تر است. اگر از پیشنهاد ما استفاده کنید استرس و اضطراب شما کم می شود;پیشنهاد ما استفاده از متر است.زمانیکه اندازه دقیق فضاها را در دست داشته باشید تکلیفتان مشخص می باشد.می دانید کدام یک از وسایل در منزل جدید قابل استفاده نیست.در مورد مبلمان ها در صورتی که فضای کافی برای استفاده از کل مبلمان خود را ندارید ;پیشنهاد ما این است که مبلمان های چند نفره را بفروشید و مبل های تکی را با خود ببرید.برای چیدمان دکوراسیون داخلی مبلهای تک نفره را اطراف یک میز بچینید و با فضاها بازی کنید.

چگونه مبلمان و چیدمان منزل کوچک خود را تغییر دهیم؟

معمولا طراحی برای فضاهای کوچک کار آسانی نیست.چیدمان مبلمان در این فضاها به صورت ال شکل است. اما آیا امکان تغییر در دکور با مبلمان ال شکل وجود دارد؟اگر از چیدمان مبلمان ال شکل خود خسته شدید می توانید به راحتی چند صندلی با رنگ های متضاد به چیدمان خود بیفزایید.انتخاب رنگ متضاد تغییر زیادی در چیدمان دکوراسیون داخلی شما ایجاد می کند. مثلا اگر دکور خاکستری دارید از رنگ های تند تری مانند زرد استفاده کنید.

چگون می توانیم دکوراسیون داخلی منزل خود را بدون تعویض مبلمان انجام دهیم؟

زمانی که صحبت از تغییر دکوراسیون می شود اولین موردی که به ذهن می رسد تعویض مبلمان است چرا که مبلمان تاثیر زیادی در زیبایی چیدمان دکوراسیون داخلی دارد.اما هزینه تغییر مبلمان بالاست.اگر امکان خرید مبلمان جدید را ندارید راههای زیر را امتحان کنید;قطعا می توانید در دکور خود تحول ایحاد کنید.

 • تهیه کاور مبل برای مبلمان
 • استفاده از کوسن های رنگی و زیبا بر روی مبل

برای چیدمان مبلمان در فضاهای بزرگ چکار کنیم ؟

چیدمان مبلمان در فضاهای بزرگ معمولا به صورت طولی است اما چیدمان باید به صورتی باشد که افراد رو بروی همدیگر قرار گیرند.در این صورت افراد به راحتی می توانند با هم گفتگو کنند. در صورتی که فضا زیاد بزرگ باشد و فضای خالی زیادی دارید ما برای شما دو پیشنهاد داریم.

 • در فضای خالی از یک میز و آینه استفاده کنید.
 • می توانید بین مبل های تک نفره میز بگذارید.

مراحل طراحی دکوراسیون داخلی چیست؟

طراحی دکوراسیون داخلی در حال حاضر تبدیل به یک نیاز شده. علاوه بر ذات زیبایی دوست انسان ،داشتن یک دکور با نهایت هارمونی و تناسب از به هم ریختگی روانی انسانها جلوگیری می کند.بنابراین می توان گفت رشته طراحی دکوراسیون داخلی ، امروزه به یک رشته تخصصی تبدیل شده .در این ادامه ما می خواهیم قوانین مهم طراحی دکور داخلی را برای شما بیان کنیم. برای شروع یک طراحی حرفه ایی چیکار باید کرد؟ چطور می توایم یک طراحی حرفه ایی داشته باشیم ؟ نقطه شروع یک طراحی کجاست؟ چرا طراحی که من انجام دادم زیبا و دلنشین نیست؟ شاید این سوالات برای خیلی از دانشجویان و یا افرادی که تازه شروع به کار در زمینه دکوراسیون داخلی کردند پیش آمده باشد. تیم طراحی خانه  معمار در این آموزش به شما پاسخ می دهد.

حس زیبا شناختی در طراحی دکوراسیون داخلی چگونه فعال می شود؟

طراحی دکوراسیون داخلی فقط با داشتن دانش در این زمینه امکان پذیر نیست.برای داشتن یک طراحی دکور داخلی به سبک مدرن، طراح باید دارای یک حس زیبایی شناختی قوی باشد. برای شروع لازم است شما حداقل روزی 500 الی 600 عکس مخصوصا در شبکه های اجتماعی مشاهده کنید.مثلا در مورد میز تلویزیون و یا کابینت آشپزخانه سرچ کرده و عکس های مختلفی از این موضوع را مشاهده می کنید.آنها را در کامپیوتر خود ذخیره می کنید ;سپس از بین آنها بهترینها را انتخاب کرده و مابقی را حذف می کنید.

دیدن عکس چه کمکی به دیدگاه  شما جهت طراحی دکوراسیون می کند؟

اتفاقی که می افتد این است که شما در روز اول 500 عکس را انتخاب می کنید و ذخیره می کنید.اما خیلی جالب است که در روز دوم اگر بخواهید دوباره عکس بگیرید. با وجود زیاد بودن سایت ها نمی توانید 500 عکس را انتخاب و ذخیره کنید. قطعا این تعداد به حدود 300 عکس می رسد و در روز های بعد که بخواهید عکس سرچ کنید این تعداد به 200 عکس می رسد. به مرور زمان تعداد عکس هایی که مورد پسند شما قرار می گیرد و آن را انتخاب و ذخیره می کنید،کم می شود.کم شدن این تعداد عکس هایی که مورد پسند شما قرار می گیرد بی دلیل نیست.

علت کم شدن تعداد عکس انتخابی در نتایج جستجوی ایده جهت دکوراسیون داخلی چیست؟

دلیل کلی این موضوع این است که ناخوداگاه حس زیباشناسی در ذهن شما فعال شده است. شما آن نقشه ها و عکس هایی که در روز اول می پسندیدید امروز دیگر نمی پسندید.این ناخوداگاه باعث می شود که شما بهترین ها را انتخاب کنید .اگر این قضیه به مرور تکرار شود قطعا شما وقتی در سایت های مختلف صبح تا ظهر سرچ می کنید. بیشتر از دو تا عکس را نمی پسندید، چون ناخوداگاه این موضوع بر ذهن شما تاثیر می گذارد و باعث می شود حس زیبا شناسی در ذهن فعال شود. این تمرین ،برای هر طراحی لازم است.

مراحل پروسه طراحی دکوراسیون داخلی از تا صفر چگونه است؟

برای شروع یک طراحی دکوراسیون داخلی باید چه مراحلی طی شود؟ ابتدا لازم است شما برداشت میدانی داشته باشید و از تمام شمای داخلی ساختمان و ابعاد و اندازه ها برداشت و عکس تهیه کنید.باید دقت داشته باشید در برداشت اندازه جهت طراحی دکوراسیون ،مجالی برای مصالح رویه دیوارها در نظر بگیرید. همچنین ابعاد خالص و نیاز کارفرما برای میزان کف سازی، یعنی میزانی که کف ساختمان بیاید پایین بیاید و میزان کنافی که از سقف  پایین می آید.  حتما در نظر بگیرید.در نهایت فرایند طراحی را شروع کنید.

شروع فرایند طراحی

مرحله دوم  باید پلان ساختمانی را در که در محیط برداشت کردید. در نظر بگیرید و به صورت شماتیک و یا بر روی همان نقشه ای که برداشت کردید برای همه دیوارها، راهنما و لژن تعیین می کنید و دیوارها را شماره گذاری می کنید.به عنوان مثال:دیوار شماره ی 1،دیوار شماره ی 2  الی آخر حالا شما برای همه ی دیوار ها باید طرح داشته باشید. برای پافتن ایده مناسب برای هر کدام از دیوارها باید شروع کنید و در اینترنت و یا کارهایی که دارید سرچ کنید و یک نمونه مناسب پیدا کنید. در ابتدا کار شما یک سرچ کلی زدید . ولی در این مرحله لازم است تک تک دیوار هایی را که شماره گذاری کرده اید جستجو می کنید. تا بادیدن تنوعی از عکسها بتوانید به ایده های نابی دست پیدا کنید.

درمرحله سوم اولین نکته ای که در طراحی باید در نظر بگیرید، این است که بدانید دیواری که می خواهید برای آن طراحی انجام دهید، برای چه کاری مناسب است.به عنوان مثال برای قرار گیری تلویزیون مناسب است یا برای یک کار دکوراتیو ،یا اصلا برای طراحی یک شومینه مناسب است و یا حتی برای یک کمد دیواری و غیره….

ابتدا لازم است جا و مکان یابی المان ها و جزئیات داخل ساختمان را تعیین کنید.سپس برای همه تجهیزات لازم در طراحی، پیش بینی جا و مکان مناسب انجام دهید . جای شومینه ،تلویزیون ،کار دکوراتیو،جای پرده و پکیج ، رادیاتور بخاری و همه آیتم هایی که در ساختمان و پذیرایی شما این ممکن است وجود داشته باشد، را مشخص می کنید. البته به تایید کارفرما نیز می رسانید .

محل مناسب برای قرارگیری تلوزیون کجاست ؟

شما نمی توانید تلویزیون را هرجایی قرار دهید. نکاتی که در قرار گیری تلویزیون باید مد نظر قرار بگیرید اینها است . تلویزیون نباید پشت به تابش نور باشد. اگر پشت تلویزیون نور باشد،وجود درخشندگی زیاد در اطراف تلویزیون خیرگی نور بوجود می آورد.همچنین جلوی تلویزیون نباید مجاور تابش نور باشد. اگر تلویزیون رو به روی نور باشد باعث می شود که نوری که از بیرون ساطع می شود به تلویزیون برخورد کند و شما تصاویر را خوب درک نکنید.ما یک جبهه مخالف به نور برای جانمایی تلوزریون نیاز داریم.

بهترین مکان یابی تجهیزات آشپزخانه در یک ساختمان کجاست ؟

در آشپزخانه لازم است مکان یابی عناصر و تجهیزات دقیقا مشخص باشد.لازم است بدانید محل قرارگیری سینک ظرفشویی و یا تجهیزات پخت و پز شما در کجا قرار بگیرد . باید در نظر داشته باشید که در آشپزخانه حتما مثلث کار رعایت شود.یعنی محل قرار گیری سینک ظرف شویی و گاز و یخچال به صورتی باشد که کمترین انرژی را از خانم خانه بگیرد. لازم است در طراحی دکور داخلی جاهایی که در دید عمومی واقع شده است ازکابینت های کار استفاده نکنید و کابینت های سوپری در این قسمت طراحی شود;چرا که از لحاظ دیدگاه زیباشناسانه، ارتباط بصری قوی تری بوجود می آورد.در آشپزخانه جز زیبایی کابینت ها ،زیبایی دیگری دیده نمی شود; یعنی کابینت یکی از عناصر زیبایی در آشپزخانه است.

در طراحی کابینت آشپزخانه در قسمت هایی که دید بیشتری وجود دارد بهتر است سوپری در نظر بگیریم و درون سوپری باید یخچال و فر قرار داده شود.سعی کنید در اجرای سوپری ها حتما در یک جاهایی پر و خالی وجود داشته باشد که یک مقدار فرم و شکل شما غیر منتظره و غیر قایل پیش بینی باشد. در قسمت هایی که کمتر درمعرض دید است میز کار در نظر می گیریم و سینک ظرفشوی، پخت و پز و ماشین ظرفشویی و لباس شویی قرار می دهید.باید در کنار سینک ظرفشویی ،ماشین ظرفشویی قرار بگیرد; چون ماشین ظرفشویی و لباس شویی آنچنان ظاهر زیبا و قشنگی ندارند بهتر است در جاهای پنهان آشپزخانه قرار بگیرند; تا از لحاظ بصری دیدگاه بهتری داشته باشند.

دو نکته مهم در طراحی کابینت آشپزخانه

در طراحی کابینت آشپزخانه دو مسئله را در نظر بگیرید. نکته اول :  قرار است در آشپزخانه ی شما از چه ابزار ها و تجهیزاتی استفاده شود; دانستن این موضوع به این جهت است که اندازه و عرض و عمق تجهیزات مورد استفاده باید دقیقا مشخص باشد. بنابراین لازم است با کارفرما صحبت شود و امکانات و تجهیزات موجود و لازم سوال شود و در طراحی گنجانده شود.یک سری ابزارهایی هست که در توی کابینت ها استفاده می شود مثلا جا قاشق چنگالی ،جای مواد شوینده ،جای روغن،جای سطل زباله و غیره که لازم است شما به تایید کارفرما برسانید و بعد در طراحی خود بگنجانید. نکته دوم :یک سری استاندارد هایی وجود دارد که شما باید براساس آن استاندارد ها طراحی کنید.به عنوان مثال باید اندازه و ابعاد هود و یخچال و…. را بدانید.

محل صحیح قرارگیری یخچال در آشپزخانه کجاست ؟

موضوعی که خیلی مهم است اینکه که در محل قرار گیری یخچال حتما عمق کابینتها را بیشتر بگیرید. معمولا ما به وفور دیدیم که یک یخچال ساید را داخل کابینت قرار می دهند; ولی یخچال 10 الی 15 الی 20 سانتی متر از کابینت بیرون می زند و شکلی نازیبا به خود می گیرد .پس با گرفتن عمق بیشتر برای کابینت این مشکل حل می شود ؛البته لازم است به اندازه قطر در یخچال،یخچال از کابینت بیرون باشد.همچنین در پشت یخچال باید مجالی برای عبور هوا و تخلیه ی هوا در نظر گرفته شود.

در مورد تجهیزات پخت و پز در طراحی دکوراسیون داخلی لازم است ازبا کارفرما هماهنگ شود تا بدانیم کارفرما از چه تجهیزاتی استفاده می کند.دانستن این اطلاعات واجب است چرا که ابعاد و اندازه ها در طراحی اهمیت دارد.مثلا درمورد فر تو کار و فر جعبه ایی و یا گاز های صفحه ایی و تو کار ابعاد و اندازه ها متفاوت است.حتی گاهی دانستن مدل تجهیزات نیز مهم است چرا که ممکن است دارای ابعاد و اندازه های مختلفی باشند. پس این نکات را به عنوان الفبای طراحی داخلی برای شروع کار باید در نظر بگیرید;اینها قوانین مهم در طراحی دکوراسیون داخلی حرفه ایی است.پس از دانستن این نکات به سراغ ادامه پروسه طراحی داخلی ساختمان می رویم.

مراحل 3D MAX  دکوراسیون داخلی چگونه است ؟

بعد از اینکه برای هرکدام از دیوار ها، طراحی در نظر گرفتید و طرح مورد نظر خودتان را پیدا کردید؛ براساس برداشتی که از زمین داشتید، دیوارها را به صورت پلان ترسیم می کنید و طرحی را که برای آن در نظر گرفتید ترسیم می کنید. دقت کنید که ترسیمات هر دیوار را به صورت جداگانه انجام دهید.مثلا در پلان ضلع شماره ی یک و دیوار شماره ی یک را مشخص می کنید. برای تمام دیوارها براساس اصول گفته شده طراحی می کنید. سپس به تایید کارفرما می رسانید.

در صورت تایید شدن طرح را ادامه می دهید و در صورت عدم تایید ، دوباره تغییرات را انجام می دهید تا مورد پسند کارفرما قرار بگیرد. ترسیمات خود را برای رندر در 3d،اکسپورت می کنید. حجم پروژه را بالا می برید و در کنار هم تنظیم می کنید . در نهایت نور پردازی می کنید ؛ متریال می دهید ؛ مبلمان می کنید و در آخر پروسه ی رندر را تهیه می کنید.

پروسه طراحی دکوراسیون داخلی در یک نگاه چگونه است ؟

 • بازدید و برداشت از محل
 • انتخاب طراحی هر دیوار
 • ترسیم اولیه
 • مدلیبگ کردن پروژه

فرایندی که تا اینجا بیان شد; در مورد جداره های ساختمان است. در مورد سقف شما باید وضعیت موجود در سقف را ببینید و تیرهایی که در سقف عبور کرده را مورد بررسی قرار دهید و طرح سقف را به صورت دستی ترسیم کنید. سپس آن را به صورت اتوکدی ترسیم می کنید و برای سه بعدی سازی آماده سازی می کنید. پس چیزهایی که برای مدلیلنگ نیاز است یکی پلانی است که برداشت کردید و سپس طراحی برای تک تک دیوار ها و بعد طراحی سقف است.

دلیل دیدن عکس های زیاد،صرفا به این دلیل است که شما به نوعی تجره کسب کنید. یا به عبارتی از تجربیات دیگران در این زمینه استفاده کنید;تا در نهایت کاری با کیفیت انجام دهید .بنابراین اگر عکس دیده نشود و تجربه کافی نداشته باشید; طرحی بدون کیفیت می شود و مورد پسند کارفرما قرار نمی گیرد و زحمات شما به هدر می رود. از طرفی از آنجا که مرحله مدلینگ کردن یا همان تری دی  که با نرم افزار طراحی دکوراسیون داخلی انجام می گیرد. پروسه زمان بری است، بهتر است یک کار بدون نقص انجام شده باشد تا نیاز به دوباره کاری نباشد

تجربه مهمتربن المان در طراحی دکوراسیون داخلی

این آموزش که برای شما عزیزان مهیا شده؛ شروع خوبی برای کسانی که واقعا تجربه ی کافی در زمینه طراحی داخلی منزل ایرانی ندارند. قطعا یک زمان می رسد که شما آنقدر تجربه کسب کردید که خود دکترین معماری و دکوراسیون داخلی بدست می آورند. آنجا دیگر نیازی نیست به دنبال دیدن عکس و غیره باشید.شما با دیدن پروژه برداشتی به راحتی مکان یابی کرده و بهترین مکان ها برای تجهیزات را تشخیص می دهید. می دانید که چگونه و کجا باید تلویزیون قرار دهید و یا فرم ال سی دی چطوری باید باشد و یا جا و مکان کفش کن کجا باشد و ابعاد و اندازه ی کفش کن چه طوری باشد.

دکوراسیون آشپزخانه

طراحی فضای آشپزخانه بسته به شرایط فضا و به تبعیت از طراحی سایر بخش های خانه از دیزان متنوعی برخوردار می باشد.هر کدام از اجزای آشپزخانه از قبیل کابینت ها ،فضای بین کابینت ها حتی تجهیزات آشپزخانه به تنهایی می توانند دنیایی از تنوع و زیبایی را خلق کنند. دکوراسیون داخلی آشپزخانه مهم ترین نقش در زیبایی یک ساختمان مسکونی دارد. تا جایی که امروزه کابینت سازان بدون طراحی دکوراسیون داخلی آشپزخانه اقدام به ساخت کابینت نمی کنند.

مطالبی در خصوص دکوراسیون داخلی پذیرایی

دکوراسیون داخلی پذیرایی نیز همانند آشپزخانه از اهمیت فراوانی برخوردار است. به جرات می توان گفت پذیرایی مهمترین بخش در هر خانه محسوب می شود. تفکیک فضای پذیرایی به دو بخش عمومی و نیمه عمومی ایده خوبی است که در سبک معماری ما ایرانی ها بسیار مطلوب است.رسیدن به فضای مطلوب در طراحی دکوراسیون پذیرایی مستلزم رعایت نکاتی است. ترکیب رنگ ها ،چیدمان مبلمان ،نور پردازی مناسب ،طراحی کف ، طراحی بدنه و دیوارهای سالن، سقف و طراحی کناف ،هر کدام می تواند نقش به سزایی در طراحی داخلی و فضا داشته باشد.

نحوه طراحی میز تلوزیون را بدانیم

میز تلوزیون و کمد دیوارییکی از عناطر مهم در زیبایی دکوراسیون پذیرایی محسوب می شود. بنابراین لازم است درانتخاب آن نهایت حساسیت و دقت را داشته باشید. در طراحی میز تلوزیون متریال های مختلفی مانند چوب،فلز ، ام دی اف، شیشه و … استفاده می شود.که بسته به نوع وسایل موجود در منزل متریال مناسب انتخاب می شود. گذشته از خود میز تلوزیون، طراحی دیوار مربوط به آن هم نقش مهمی در زیبایی فضا دارد و باید از طراحی خوبی برخوردار باشد.

مطالب مرتبط