مبل دسته چوبی بهتر است یا دسته متکایی؟

مبل دسته چوبی

مبل دسته چوبی بهتر است یا دسته متکایی؟

شاید برای خیلی از شما این سوال پیش آمده باشد که مبل دسته چوبی بهتره یا دسته متکایی. اما قبل از این که به این موضوع بپردازیم که کدام یک از این نوع مبل ها بهتر است و آن ها را باهم مقایسه کنیم، خوب است که هرکدام از این مبل ها را به طور جداگانه بشناسیم. بعد از این که ویژگی ها و شرایط هر کدام را متوجه شدید، تصمیم گیری و انتخاب برای شما راحت تر خواهد بود. 

مبل دسته چوبی بهتر است یا دسته متکایی؟ - وبسایت آستیاژ

مبل دسته چوبی چیست؟

همانطور که می‌دانید مبل ها عموما به سه دسته مبل راحتی، استیل و نیمه استیل یا همان کلاسیک تقسیم می‌شوند. مبل های دسته چوبی که به مبل های دسته منبتی نیز معروفند و شاید اسم آن را بیشتر شنیده باشید، معمولاً در رده مدل های استیل و کلاسیک قرار می‌گیرند و دسته های این نوع از مبلمان است که چوبی یا منبتی هستند. اکنون به این موضوع بپردازیم که چرا به آن ها منبتی می‌گویند و ویژگی خاص آن‌ها چیست. مبل استیل و کلاسیک به نسبت مبل راحتی از ظرافت کاری ها و قیمت بالاتری برخوردار هستند اما اگر مبل های دسته منبتی خریداری کنید قیمت آن از قبل هم بیشتر می‌شود. اما این افزایش قیمت بی‌دلیل نیست. در مدل های مبل کلاسیک دسته چوبی یا منبتی منبت کاری هایی که روی دسته های انجام می‌شود، علاوه بر زمان زیادی که می‌برد نیاز به هنر یک فرد متخصص در این زمینه دارد. در میان مدل های مبل سلطنتی نیز مدل های دسته چوبی یا دسته منبتی وجود دارد اما به نسبت مدل های کلاسیک کمتر بوده و حجم منبت کاری بیشتری دارند.

 خوب می‌دانیم که جنس و کیفیت یک چوب چه مقدار بر بهتر بودن مبل تاثیرگذار است. در پروسه ساخت مبل دسته منبتی باید از بهترین چوب ها استفاده شود، زیرا در حین کنده‌کاری ها و منبت کاری ها روی آن ممکن است چوب شکسته شود. پس باید چوبی به کار گرفته شود که از نظر انعطاف پذیری و مقاومت در بهترین نوع خود باشد. چوب چنار، راش، گردو بهترین چوب هایی هستند که برای ساخت مبل دسته چوبی استفاده می‌شود که در حال حاضر می­توان از چوب راش به عنوان بهترین چوب مورد استفاده برای مبل­های کلاسیک و سلطنتی در ایران نام برد.

پارچه هایی که برای مبل دسته منبتی استفاده می‌شود معمولا پارچه های گل دار و مخملی هستند که جلوه بسیار زیبا و باشکوهی به این دسته از مبلمان می‌بخشند. در نتیجه اگر به سبک های مجلل برای منزل خود علاقه دارید، مبل های دسته منبتی را انتخاب کنید که بر روی تاج، دسته و پایه آن با رنگ های طلایی، برنز و نقره ای منبت کاری شده است.

مطالب مرتبط