دکوراسیون پذیرایی کوچک کلاسیک را چطور طراحی و اجرا کنیم؟

دکوراسیون پذیرایی کوچک کلاسیک

دکوراسیون پذیرایی کوچک کلاسیک را چطور طراحی و اجرا کنیم؟

دکوراسیون پذیرایی کوچک کلاسیک را چطور طراحی و اجرا کنیم؟ - وبسایت آستیاژ

 

جهان در حال تغییر است و  زمان هرگز متوقف نمی شود. طراحی داخلی هم از این قاعده مستثنی نیست اما در این میان سبک کلاسیک همچنان بدون تغییر باقی مانده وهمیشه محبوب ترین و بی همتاترین سبک بوده است. مطمئنا هر سبک در نوع خود زیبا است اما کلاسیک ها همیشه راحت، زیبا و مجلل هستند. چرا که نه تنها شکوه و جلال این سبک توجه شما را به خود جلب می کند بلکه سادگی و اشرافیت آن باعث می شود که خانه میزبان بسیار متفاوت به نظر برسد. این دکوراسیون اگر به صورت حرفه ای چیدمان شود می تواند برای اتاق های پذیرایی کوچک هم مناسب باشد. در ادامه ترفندهای دکوراسیون پذیرایی کوچک کلاسیک را خواهیم خواند.

عناصر اصلی دکوراسیون کلاسیک

عناصر اصلی در این سبک اشکال هندسی منظم، الگوهای متنوع، مواد طبیعی و رنگ ها هستند. یکی از مناسب ترین اتاق ها برای نمایش تمام عیار این سبک، اتاق پذیرایی است، اتاقی که اغلب فضای کافی برای جا دادن همه عناصر و لوازم دکوری را دارد مثل تابلوهایی با قاب چوبی، آینه های بزرگ قاب شده ، شومینه و لوستر.
مبلمان سبک کلاسیک از چوب های تیره یا روشن منبت کاری شده هستند. با تکیه گاهی منحنی شکل، نشیمن وسیع و منسوجات طبیعی مثل مخمل و تافته یا دیگر پارچه ها از الیاف طبیعی که با الگوهای ظریف تزیین شده اند. مبلمانی که از نئوپان یا ام دی اف ساخته شده اند برای این سبک مناسب نیستند و نمایی ناسازگار ایجاد می کنند. تزیین سقف، از گچبری و حاشیه آرایی گرفته تا رنگ آمیزی، دشواری های خودش را دارد اما همیشه زیبا است.
پرده ها حتما باید از همان پارچه های طبیعی تزیین شده با منگوله یا حاشیه های تزیینی باشند. در اتاق های بزرگتر حتی می توان با ستون ها و سرستون های تزیین شده فضایی کاملا باشکوه شبیه قصر ایجاد کرد.
نکته: مفهوم دکوراسیون داخلی کلاسیک بسیارگسترده است بنابراین راهنمای روشنی برای طراحی فضای کلاسیک وجود ندارد. در واقع این سبک می تواند ریشه درسبک های تاریخی مثل باروک و روکوکو و امثال آن داشته باشد. اما تعریفی که در همه دکوراسیون های کلاسیک مشترک است این است: لوازم دکوری گرانبها، مواد طبیعی، تقارن و هماهنگی و حضور حداقل مواد مصنوعی.

علت محبوبیت سبک کلاسیک

اما چرا سبک کلاسیک تا این اندازه محبوب است و مزایای آن نسبت به دیگر سبک ها چیست؟
۱. این سبک فراگیر و بدون تغییر همیشه وجود داشته و تا به حال مورد انتقاد قرار نگرفته است.
۲. سبک جادویی کلاسیک همیشه روی مهمانان تاثیر فوق العاده ای می گذارد.
۳. این سبک روی غنا و خوش سلیقگی میزبان تاکید دارد.
۴. سبک کلاسیک در جلوه فعلی خود بسیار منعطف است بنابراین اصالت و راحتی را توام با هم دارد.

دکوراسیون پذیرایی کوچک کلاسیک را چطور طراحی و اجرا کنیم؟ - وبسایت آستیاژ 

شرایط لازم برای دکوراسیون اتاق پذیرایی کلاسیک کوچک

همانطور که گفته شد شرایط لازم برای دکوراسیون کلاسیک هماهنگی، تقارن و استفاده از مواد طبیعی و با کیفیت است. این ویژگی ها در مورد همه عناصر صدق می کند: روکش وسایل، مبلمان، پالت رنگ، دکوراسیون و لوازم جانبی. بنابراین تزیینات این سبک علاوه بر تابلوهای نقاشی و آینه ها  اغلب در قالب مجسمه ها، گچبری ها، شمعدان ها، منبت کاری ها، گلدان ها، نقوش برجسته، لوسترهای بزرگ کریستال یا شیشه های گران قیمت هم متجلی می شود. استفاده از لوسترهای شمع دار یا چراغ های مشابه شمع بسیار زیبا هستند و با روح کلاسیک فضا کاملا سازگار می شوند.
نکته بسیار مهم در طراحی دکوراسیون کلاسیک این است که علیرغم آنکه این سبک بسیار غنی و مجلل است اما به هیچ عنوان متراکم و شلوغ نیست و از این جهت می تواند مناسب فضاهای کمی کوچک هم باشد. لوازم جانبی بیش از حد در این طراحی جایی ندارد. شما می توانید برای تنوع با استفاده از گچبری های تزیینی یا تابلوهای نقاشی یا یک پیانوی قدیمی، ویژگی های برجسته تری به فضای داخلی خانه اضافه کنید.
در این سبک جزئیات با دقت تمام انتخاب می شوند چون در نهایت همین جزئیات هستند که نمای کلی این سبک را به نمایش می گذارند. برای آنکه فضای داخلی کاملا منظم و در عین حال زیبا باشد همانطور که به اشیای عتیقه توجه دارید به ظروف چینی هم نیم نگاهی داشته باشید. بسیاری از طراحان، تابلوهای نقاشی مناظر و پرتره ها را بخش جدایی ناپذیر این سبک می دانند درست به اندازه  لوازم جانبی برنزی و مرمری. چوب از اصیل ترین مواد در دکوراسیون کلاسیک است. استفاده از تزیینات چوبی سقف هم نه تنها نقشی اساسی در طراحی سبک کلاسیک دارد بلکه در آکوستیک اتاق هم تاثیری سازنده دارند. دیوارها را هم می توان با پانل های چوبی تزیین کرد.

دکوراسیون پذیرایی کوچک کلاسیک را چطور طراحی و اجرا کنیم؟ - وبسایت آستیاژ 

دیوارها در دکوراسیون پذیرایی کوچک کلاسیک

برای دیوارها، علاوه بر چوب می توان از روکش های دیگر هم استفاده کرد مثل کاغذ دیواری یا رنگ آمیزی. البته به گونه ای که گرانقیمت به نظر برسند اما خیلی برجسته نباشند. در این سبک از طراحی تاکید فراوان روی کیفیت و بافت مواد و عدم استفاده از مواد مصنوعی است. گزینه دیگر طراحی دیوارها با رنگ های گرانقیمت پاستلی است. در کنار آن می توان ازگچبری و دیگر عناصر تزیینی هم استفاده شود.

دکوراسیون پذیرایی کوچک کلاسیک را چطور طراحی و اجرا کنیم؟ - وبسایت آستیاژ 

کفپوش ها در دکوراسیون پذیرایی کوچک کلاسیک

در مورد کفپوش ها، بهتر است از لمینت استفاده نکنید. یکی از بهترین انتخاب ها استفاده از پارکت های موزاییکی با ترکیب انتزاعی در اندازه های بزرگ یا الگوهای گلدار است. البته، مناسب ترین کفپوش، در تمام فرم های کلاسیک، استفاده از سنگ مرمر است یعنی سایه های طبیعی از طرح ها و الگوهای سنگ. همه اینها برای ایجاد یک پوشش براق است.

دکوراسیون پذیرایی کوچک کلاسیک را چطور طراحی و اجرا کنیم؟ - وبسایت آستیاژ 

سقف طراحی داخلی کلاسیک

در سبک کلاسیک به خصوص در دکوراسیون اتاق پذیرایی، نمای سقف نباید ساده باشد بلکه باید به یک شاهکار مبدل شود و بهترین روش برای دستیابی به این هدف استفاده از گچبری است. سپس شما می توانید آن را به شکلی منحصر به فرد رنگ آمیزی کنید. روش دیگر نقاشی است. در رنگ آمیزی تمام قوانین داخلی کلاسیک کاملا رعایت شده است و به علاوه نمای شگفت انگیزی هم ایجاد می کند.
در مورد سقف یک نکته ظریف و مهم وجود دارد. در سبک کلاسیک سقف باید بلند باشد تا جلوه ای کاملا رسمی برای اتاق پذیرایی ایجاد کند. چون اگر ارتفاع سقف کم باشد، کل مبلمان اتاق بدمنظر و  دست و پا گیر به نظر می رسد و گچکاری ها، ستون ها، پرده و تزیینات آن فضایی ناهنجار ایجاد می کند. اما با این حال اگر ابعاد آپارتمان شما با استانداردهای سبک کلاسیک مطابقت ندارد باز هم  نا امید نشوید.

دکوراسیون پذیرایی کوچک کلاسیک را چطور طراحی و اجرا کنیم؟ - وبسایت آستیاژ 

ایده های دکوراسیون سبک کلاسیک در طراحی اتاق های پذیرایی کوچک

در مورد اتاق های کوچکتر، باید تمام این ویژگی ها را به شکل ملایمتری پیاده کنید: مثلا انتخاب مبلمانی از چوب های مرغوب اما در اندازه متوسط، پرده هایی از جنس پارچه های طبیعی، اما طرحی ساده تر از آنچه باید باشد. حتی می توان از گچبری هم استفاده کرد اما فقط باید وزن کمتری داشته باشند، هرچند در این گونه موارد رنگ آمیزی مناسب تر است.
در اتاق های کوچکتر ستون ها باید در امتداد دیوارها قرار بگیرند تا جلوه ای اصیل پیدا کنند. قرار دادن قفسه های دیواری هم در میان آنها ترکیب زیبایی می سازد. البته می توان ستون ها را در قسمت ورودی اتاق پذیرایی هم قرار داد. یکی دیگر از ویژگی های این سبک استفاده از لوسترهای بزرگ و مجلل است اما در اتاق های کوچک با سقف های کوتاه می توان از نورپردازی های موضعی و چراغ های کلاهک دار استفاده کرد تا نور به شکلی پراکنده در اتاق تابیده شود. فرم نورپردازی باید دایره ای شکل باشد که مشخصه های سبک کلاسیک است.

دکوراسیون پذیرایی کوچک کلاسیک را چطور طراحی و اجرا کنیم؟ - وبسایت آستیاژ 

شومینه در دکوراسیون پذیرایی کوچک کلاسیک

باید گفت زندگی به سبک کلاسیک نمی تواند بدون شومینه باشد. شومینه اوج تجمل و ظرافت و زیبایی در این سبک است. بهترین گزینه یک شومینه واقعی است که از سنگ و آجر  یا مرمر سفید ساخته شده باشد. اما اگر این امکان وجود ندارد، حتما باید یک شومینه مصنوعی یا یکی از انواع مدرن آن را در دکوراسیون اتاق خود داشته باشید.

دکوراسیون پذیرایی کوچک کلاسیک را چطور طراحی و اجرا کنیم؟ - وبسایت آستیاژ 

رنگ ها در دکوراسیون پذیرایی کوچک کلاسیک

پالت رنگی در این سبک اغلب ملایم است و رنگ ها نباید درخشان و پر زرق و برق باشند. معمولا سایه هایی از رنگ بژ یا کِرم یا دیگر رنگ های خنثی و گرم مثل سایه های ملایم قهوه ای، زیتونی، رنگ های شنی و تمام طیف های رنگ چوب استفاده می شود. رنگ سفید هم مناسب است اما این رنگ نوری ملایم و پراکنده ایجاد می کند. اگر می خواهید رنگ های شادتری مثل قرمز، آبی یا سبز هم داشته باشید باید از سایه های ملایم و کمرنگ آنها استفاده کنید.
 در واقع از رنگ های کلاسیک برای انتقال ویژگی های این سبک در اتاق پذیرایی استفاده می شود که تداعی کننده ثروت، جذابیت و شکوه است. به همین دلیل فقط از طیف های ملایم و لطیف رنگ ها استفاده می شود. همانطور که گفته شد هماهنگی بین عناصر، بیش از هر چیز اهمیت دارد. بنابراین، رنگ آمیزی دیوارها باید با طراحی مبلمان، پرده ها، کفپوش ها و سقف هماهنگ باشد. همه عناصر باید یک سبک را به نمایش بگذارند و جلوه کلی اتاق به شکلی هماهنگ حفظ شود.

دکوراسیون پذیرایی کوچک کلاسیک را چطور طراحی و اجرا کنیم؟ - وبسایت آستیاژ

نورپردازی در دکوراسیون پذیرایی کوچک کلاسیک

نورپردازی اتاق پذیرایی باید در چند لایه باشد. در مرکز اتاق  همیشه لوسترهای مجلل قرار دارد و در دیگر قسمت های اتاق از لامپ های کف، چراغ های دیواری و رومیزی استفاده می شود. می توان برای زیبایی بیشتر از روشنایی های موضعی روی تابلوهای نقاشی هم استفاده کرد.

دکوراسیون پذیرایی کوچک کلاسیک را چطور طراحی و اجرا کنیم؟ - وبسایت آستیاژ

اتاق پذیرایی مدرن کلاسیک

امروزه خلق دکوراسیون کلاسیک اصیل کار ساده ای نیست چرا که تجهیزات مدرن بسیار زیادی در خانه ها وجود دارد. اما می توان این موضوع را حل کرد. البته تبدیل آشپزخانه به فضایی کلاسیک با وجود آن همه لوازم خانگی مدرن دشوار خواهد بود، اما در اتاق پذیرایی بسیار راحت تر است. شما می توانید تلویزیون های صفحه ای را در یک طاقچه یا تورفتگی دیوار یا روی یک کمد چوبی قرار دهید و بقیه لوازم جانبی مدرن اتاق، مثل سیستم های صوتی را درکمد و گنجه و دیگر مبلمان «پنهان» کنید. از آنجا که اجرای سبک کلاسیک در خالص ترین شکل خود تقریبا نادر است این سبک جای خود را به سبک التقاطی داده که ترکیبی است از عناصر اصلی کلاسیک و مدرن: مثل مبلمان لوکس از چوب طبیعی، فضای داخلی اشرافی در کنار میز رایانه از چوب طبیعی و تلویزیون پلاسما روی پایه ماهونی و غیره.
درها و پنجره های مدرن هم یکی دیگر از موارد حساس در خلق فضای کلاسیک در خانه های امروزی است. بنابراین تنها دو گزینه وجود دارد: اول استفاده از درها و پنجره های چوبی است که بسیار گرانقیمت هستند. هرچند درواقع جایی برای صرفه جویی در خلق دکوراسیون کلاسیک وجود ندارد، چون کل فضا غرق در تجمل است. گزینه دوم استفاده از پنجره ها و درهای پلاستیکی است که مشابه نمونه های چوبی ساخته می شوند. آنها از درهای معمولی گران ترند اما بسیار ارزان تر از چوب طبیعی هستند و کیفیت مطلوبی هم دارند.
در دکوراسیون کلاسیک  اتاق پذیرایی باید در مورد هر یک از جزئیات به دقت فکر کرد. هر یک از لوازم جانبی باید در جای خود قرار بگیرند. چرا که حتی وجود یک عنصر اضافی هم می تواند تمام شکوه سبک کلاسیک را از بین ببرد. به همین دلیل برای خلق فضای کلاسیک واقعی به یک نگاه ریزبین و نکته سنج نیاز دارید. اما در نهایت می توانید مطمئن باشید که تلاش شما بیهوده نخواهد بود چون ابهت و شکوه کلاسیک بودن بی انتها است.

مطالب مرتبط