گچ کاری سقف و قاب بندی دیوار ها

گچ کاری سقف و قاب بندی دیوار ها

انواع سبک ها و طرح های گچ کاری

 

گچ کاری سقف و قاب بندی دیوار ها

 

قبل از اینکه ظریف کاری های چوبی از طریق نوآوری در تراش کاری های چوب در اواخر قرن نوزدهم گسترده شود ، گچ بری های زینتی بخشی از راهکار های تزئینی بسیاری از خانه های اشرافی و سطح بالا در آن زمان به حساب می آمد. خانه های گرجستان ، فدرال ، یونان و … ، طرح ها و مدل های گچ کاریه ؛ امپراتوری دوم و نئوکلاسیک بدون قرنیز تزئینی ، مدالیون ، قالب ریزی و سازه های گچی و شکل دهی و مدل دادن به قسمت های تراش خورده در این کشور ها هنوز به پایان نرسیدند. با گذشت زمان ، بسیاری از این گنجینه های زینتی به سبک های جدید تر و با توجه به انواع مدل های دکوراسیون تغییرات گوناگونی داشته اند. در اکثر خانه های امروزی میتوان از گچ بری ها در نمای ساختمان ها و همچنین در قرنیز ها و حاشیه های بین دیوار و سقف اتاق ها مشاهده کرد.

آشنایی با گچ

گچ یک وسیله ایده آل برای کارهای تزئینی است زیرا می تواند جزئیات خوبی را به خود اختصاص دهد. همچنین همه کاره است: گچ را می توان به مدالیون های سقفی آراسته ، چند لایه ، حصارهای پیچیده ای که با طومارها و کیسه ها پر شده اند ، یا کارهای طولانی قرنیز را انجام داد. گچ را می توان ریخته ، شکل ، تراشیده ، مجسمه سازی ، سنباده یا برش داد. به راحتی نصب می شود ، می توان آن را چسب زد ، میخ کوب کرد یا به سادگی به سطحی با گچ بیشتر متصل کرد. همچنین گچ کوچک نمی شود و تاب نمی یابد.

مجسمه های گچی

 

از گذشته تا به امروز انواع سبک و مدل های مجسمه ها در خانه هایمان و حتی در محیط های اداری بکار گرفته میشود. یک از متداول ترین جنس هایی که برای این مجسمه ها بکار گرفته میشود، گچ میباشد.

گچ علاوه بر راحت تراش خوردن و شکل گرفتن یک مزیت مهمی که دارد سبک بودن آن است ولی یکی از نقاط منفی آن شکننده بودن گچ نسبت به سایر مواد تشکیل دهنده ی مجسمه ها میباشد.

آشنایی با انواع طرح و مدل های مرسوم طرح های گچی ساختمانی

گچ یک ماده ساختمانی همه کاره است که می تواند ابهت چشمگیر یا ظرافت ظریف تزئینی را به فضای داخلی اضافه کند. در دنیا  از انواع اصلی گچ بری های تزئینی از گچ تا گچ ونیزی در نظر گرفته شده است. در اینجا به برخی از جزئیات داخلی و طرح هایی که در شکل های گچ ایجاد میشود را ، مورد بررسی قرار میدهیم.

قرنیز

اصطلاح “قرنیز” از ایتالیایی “تاج” گرفته شده است ، و به طور کلی برای توصیف هر گونه قالب تزئینی افقی استفاده می شود. قرنیزها علاوه بر عملکرد تزئینی آنها ، نقش عملی را نیز ایفا می کنند ، اتصالات سازه ای را می پوشانند و یک انتقال تزئینی بین دیوار و سقف ایجاد می کنند.

دنیل

قرنیز اغلب با یک لایه اضافی از گچ بری های تزئینی در زیر قالب اصلی تزئین می شود. دنیل به سبکی اشاره دارد که دارای تعدادی بلوک مستطیلی کوچک و شبیه به دندان در یک اجرای مداوم است

گل سقفی

مراکز سقف یا گل سرخ در ابتدا وسیله ای برای محافظت از سقف در برابر تغییر رنگ یا سوزاندن از دود شمع بود. در روزهای قبل از روشنایی الكتریكی ، مشكلی مداوم بود ، با این وجود یك قطعه تزئینی باعث تغییر رنگ در یك منطقه محدود می شود كه می تواند هر از چند گاهی به راحتی رنگ آمیزی شود. امروزه ، گلهای رز سقفی نقشی کاملاً تزئینی دارند و غالباً به عنوان یک قطعه بصری عمل می کنند که می توان لوستر یا آویز را از آن آویزان کرد.

کارتو

این نام قاب تزئینی گچی است که در اطراف یک طرح یا کتیبه قرار دارد. به عنوان مثال بیشتر برای ایجاد یک نشان برای مزین و برجسته کردن از آن استفاده می شود تا در بالای در یا شومینه قرار گیرد.

کربل

قلوه سنگ در ابتدا یک عنصر ساختاری بود که برای پشتیبانی از یک برآمدگی یا مایل به زخم از دیواره عمودی طراحی می شد ، اما در طول تاریخ نرده ها تکامل یافته اند و در نوع خود به عناصر تزئینی گچ تبدیل شده اند. آنها اغلب شبیه طومارهای استادانه و مرجع ستون های کلاسیک ساخته می شوند ، اما ممکن است یک شکل انسانی یا حیوانی نیز داشته باشند.

ربع

طراحی شده برای اتصال بخشهای قالب پنل به یکدیگر در زاویه های راست ، به طور معمول در گوشه اتاق ، ربع ها (یا گوشه های چهارگوشه) بخش های تزئینی هستند همچنین می توانند برای قاب بندی ویژگی های معماری مانند پنجره ها و درها یا آثار هنری استفاده شوند.

 

منبع : سایت مکبر پرستیژ

مطالب مرتبط