مقالات مهمترین عوامل موثر بر قیمت مبل تخت خواب شو

مقالات

مهمترین عوامل موثر بر قیمت مبل تخت خواب شو

 

مهمترین عوامل موثر بر قیمت مبل تخت خواب شو

 

طراحان داخلی، مبل تخت‌ خواب شو را در گروه مبلمان راحتی قرار می‌دهند. در اصل مبل تخت‌خواب شو نوعی مبل راحتی با قابلیت‌های بیشتر است که اسم آن اشاره به مزیت و قابلیت مهم آن، یعنی تبدیل شدن به تخت دارد. قیمت مبل‌‌ تخت خواب شو به طور معمول از مجموعه بالادستی خود یعنی مبل‌های راحتی بیشتر است که اصلی‌ترین علت آن، وجود قطعات اضافه و اتصالاتی است که قابلیت چندمنظوره بودن این گروه از مبلمان را بیشتر می‌کند. با گسترش آپارتمان نشینی، فرهنگ استفاده از فضاهای کوچک به شدت در حال توسعه است. حتی  کسانی که مشکلی برای داشتن خانه‌ی بزرگ ندارند نیز تمایل دارند بیشترین استفاده مفید را از یک فضای دنج و کوچک داشته باشند تا یک فضای بزرگ با هزینه و نگهداری زیاد. به همین دلیل استفاده از وسایلی که قابلیت رفع دو نیاز هم‌زمان را داشته باشند -خصوصا در صنعت مبلمان و چیدمان داخلی – بیشتر از قبل مورد توجه است.

مبل‌ تخت ‌خواب ‌شو همانند سایر گروههای مبلمان دارای انواع مختلف بوده و تنوع قیمت دارد. در این مطلب اشاره‌ای داریم به علت تنوع قیمت در مبلمان تخت‌خواب شو. طبیعی و بدیهی است که پرداختن به هر عنصری در معماری داخلی می‌تواند از منظر و ابعاد مختلف انجام شود، قیمت یک مورد مهم در تصمیم‌گیری برای خرید هر کالایی است که تابع متغیرهای متعددی است، که ما در این رده محصول به مهمترین آنها اشاره می‌کنیم.

تعداد اجزای سرویس مبلمان تخت خواب شو

مبل تخت خواب شو بر خلاف سایر انواع مبلمان، تنوع فروش بالایی به لحاظ اجزاء سرویس دارد. به این معنی که مبل تک‌نفره، کاناپه دونفره و سه‌نفره آن تقریبا به اندازه یا در برخی موارد بیشتر از کل سرویس متقاضی داشته و دارد. برخی از سرویس‌های مبل راحتی دارای یک یا چند جزء تخت خواب شو هستند و برخی سرویس‌ها همه اجزاء آن قابلت تبدل شدن به تخت را دارد. بنابراین قابلیت تخت‌خواب شو بودن تعداد مبل و کاناپه‌های یک سرویس (که معمولا ۷ نفره است) اولین فاکتور تعیین کننده قیمت نهایی در مبلمان تخت‌خواب شو است.

نوع طرح مبلهای تخت شو

طراحان وسایل چندمنظوره همواره در تلاش هستند که وسیله چندکاره‌ طراحی شده آنها در نقش و ظاهر اولیه خود باقی بماند. مثلا اگر مبل تخت‌خواب شو می‌سازند مهم است که  قابلیت تخت شدن آن خللی در کاریی مبلمان (به لحاظ نشیمن) ایجاد نکند. به لحاظ ظاهری هر چقدر مبلمان طرحهای متنوع و حرفه‌ای‌تری داشته باشد قیمت بالاتری دارد. تغییر طرح در مبلمانی که نیاز است قابلیت دومی داشته باشد به نسبت مبل‌های دیگر ساده نیست. بسیاری از خانواده‌ها تلاش می‌کنند مبلمان راحتی آنها با سایر عناصر چیدمان منزل خصوصا مبل پذیرایی هماهنگی داشته باشد. طبیعتا در این مواقع انتخاب کمی پرهزنیه‌تر خواهد شد. سفارشی‌سازی مبل تخت شو در حد رنگ و طرح پارچه آسان است اما طرح کلی ساخت به سادگی و با هزینه کم قابل سفارشی‌سازی نیست.

کیفیت پارچه

مبل‌های تخت‌ خواب شو اکثر یا تمام پارچه هستند با بخش قابل توجهی از آنها پارچه‌نماست. طبعتا کیفیت و طرح پارچه مبلی استفاده شده، عنصر تاثیرگذاری در قیمت تمام شده است. متاسفانه بسیاری از خریداران در نگاه اول بیشتر به طرح و رنگ پارچه توجه دارند تا کیفیت آن. در کنار توجه به طرح و رنگ، رعایت مسائلی از جمله توجه به برند پارچه، تراکم و ضخامت می‌تواند تعیین کننده کیفیت پارچه و در نهایت مبل تخت ‌خواب‌ شو باشد. با توجه به این نوع مبل هم به‌عنوان مبل نشیمن و هم به عنوان تخت استفاده می‌شود استهلاک و سایش پارچه در آنها بیشتر از مبل‌های عادی خواهد بود بنابراین توجه به کیفیت پارچه این رده از مبل اهمیت به‌سزایی دارد.

کیفیت اتصلات و کناف داخلی

کناف داخلی یا همان اسکلت اصلی مبل تخت خواب شو با مبل‌های معمولی تفاوت دارد. اکثر مبل‌های تخت‌خواب شو کناف داخلی فلزی دارد خصوصا در قسمت‌های متحرک، چرا که فلز به نسبت چوب حجم کمتر و استقامت بسیار بالاتر ی دارد و فضای کمتری اشغال می‌کند. حفظ یکپارچگی مبل در باز و بسته شدن‌های مکرر در روزهای متعدد از مهمترین شاخص‌های کیفیت این رده از مبلمان است. اتصالات ضعیف و بی کیفیت پس از مدتی موجب به سر و صدا افتادن تخت یا مبل در حین استفاده می‌شود. تشخیص اتصالات باکیفیت برای خریداری که زمینه تولید این رده از مبل دید تخصصی ندارد شاید ساده نباشد بنابراین خرید از برندهای معتبری که تعهدات و ضمانت‌های سرویس دارند راهکار این نگرانی است.

استانداردهای ایمنی و ارگونومیک

هر مبل یا وسیله‌ای که با زندگی روزمره ما ارتباط دارد باید علاوه بر کارکرد درست، دارای استاندارهایی متناسب با فیزیک بدن هم باشد. متاسفانه برخی از تولید‌کنندگان به دلایلی اقدام به تغییر استاندارهای مبلمان می‌کنند که شاید در نگاه اول چندان به چشم نیایند یا مهم به نظر نرسند. تغییر ابعاد کف نشیمن و پشت تکیه‌گاه مبل از متداولترین خطاهایی ایمنی و عدم رعایت استاندارد ارگونومی است که در برخی از مبل‌های تخت خواب شو پیش می‌آید و در دراز مدت مشکلات فراوانی برای استفاده از آن ایجاد می‌کند. برندهای معتبر تمامی این موارد را در تولید نهایی خود در نظر می‌گیرند اما شاید یک سرویس کارگاهیِ بی‌نشان به این موارد توجه چندانی نکرده و در ازآء آن برای ترغیب خریدار قیمت پائین‌تری را برای عرضه درنظر بگیرد.

مبلمان، صنعتی باسابقه، پیش‌رو و آمیخته با هنر است. بدیهی است تنوع کالای زیادی در آن وجود داشته باشد و تولید‌کنندگان زیادی صرف استقبال مشتری به سمت تولیدات مختلف با طرح‌ها و رنگ‌های متنوع بروند در حالی که مسائل جانبی که به مهمترین آنها اشاره کردیم را چندان در نظر نگیرند. به عنوان یک علاقه‌مند به این محصولات موارد یاد شده را در نظر بگیرید و اگر تجربه‌ای در این زمینه دارید با کاربران و مشتریان آی‌تی‌مبل در میان بگذارید.

 

منبع : آی تی مبل

مطالب مرتبط