ساعت ویترینی

ساعت ویترینی

ساعت ویترینی

 

ساعت ویترینی

 

ساعت ویترینی به مدلی از ساعت ها گفته می شود که به صورت ایستاده می باشد و قسمتی از آن ویترین یا شبیه ویترین ساخته شده است.این ساعت ها امروزه در مدل های مختلفی ساخته می شود. به جای ویترین، روی بدنه آن کنده کاری یا طرح خاصی را منبت می کنند. نکات بسیار مهمی که هنگام خرید بسیار مورد اهمیت می باشد، اول جنس بدنه ساعت، دوم خود ساعت و مارک آن، سوم ابعاد و ارتفاع و عرض بدنه ساعت.
بازار مبل ملایر و تولیدی های مبل ملایر بیشتر ساعت های چوبی منبت شده تولید می کنند.

جنس بدنه ساعت ویترینی

  – چوبی

   نوع چوب استفاده شده در این مدل ساعت ها به مانند مبل و میزها اهمیت چندانی ندارد. چرا که کمتر آسیب می بیند اما بر اثر زمان و دما ممکن است بخاطر چوب نامرغوب استفاده شده ترک بخورد.

از چوب های استفاده شده می توان به راش، گردو، ممرز، افرا، چنار و… اشاره کرد. کیفیت این نوع چوب ها را در اینجا برای شما کامل شرح داده ایم.

– برنز یا برنج
ساعت های ویترینی فلزی هم مزیت های خودشونو دارند. از جمله فلز های مفید موجود در طبیعت برنز و برنج می باشد که در دکوراسیون منزل، وسایل آشپزخانه و … استفاده می شود که نه تنها مضر نیستند، بلکه برای انسان مفید نیز می باشد. بخصوص اینکه زیبایی خاص خود را دارند. مقاومت بسیار بالایی دارند.
دقت داشته باشید این وسایل تماس زیادی با محلول های اسیدی مثل سرکه و ترشیجات نداشته باشند که سبب کدر شدن آنها میشود. اگر چنین اتفاقی برای محصولات برنزی شما افتاد برای روشن شدن سطح رویی آنها، با محلول سرکه و شوینده میتوان آنرا به حالت قبل برگرداند.

   – MDF
نوعی دیگر از ساعت های ویترینی MDF یا تخته فیبر با روکش رنگ های مختلف ساخته می شود که زیبایی خاص خود را دارد. MDF هم مقاومت بالایی دارد، اما انواع مختلفی از آنها وجود دارد که کیفیتشان متفاوت می باشد. شما باید از کیفیت و نوع MDF استفاده شده در ساعت ویترینی از فروشنده یا تولیدی بپرسید. طرح ها و برجستگی ها و برش های روی ساعت ویترینی، سبب می شود تا مدل های مختلفی از ساعت ویترینی ساخته شود. از نظر قیمت این مدل ساعت ها پایین تر از ساعت های چوبی و فلزی می باشد.

   – پلی استر رزین (پلاستیک)
در برخی تولیدی ها از پلاستیک یا پلی استر رزین استفاده می کنند که بسیار هزینه ساخت محصول را کاهش می دهد. ساعت های پلی استر رزین اصلا کیفیت و طول عمر ساعت های چوبی را ندارند.
اما سوال اینجاست که محصولات پلی استری و بخصوص ساعت ویترینی از جنس پلی استر رزین مناسب می باشد؟
کلیه محصولات و اجناس تولید شده از جنس پلی استر رزین عمر بسیار کمتری نسبت به چوب و فلز دارند. به مرور زمان رنگ های روی آن پوسته می شود و ترک هایی روی قسمت های مختلف بدنه پلی استری ایجاد می شود که ظاهر اون را خراب می کند. دقت داشته باشید که از پلی استر در قسمت های منبت شده بیشتر استفاده می شود.

از جمله راههایی تشخیص ساعت های چوبی و پلی استر رزین یا پلاستیکی:

1.از راههای مرسوم اینه که از فروشنده بخواهید که نمونه مدل رنگ نشده آن را به شما نشان دهد و گل ها و طرح های آنها را با هم مقایسه کنید.
2.با یک سوزن به شکلی که به بدنه آسیب نرسد و مخدوش نشود سوزن را در بدنه اون فرو کنید. اگر کمی فرو رود که چوبه، اگر نه که شک نکنید پلی استر می باشد.
3.باز با یک عدد سوزن یا سیخ داغ در زیر پایه های آن و یا جایی که دیده نمی شود در بدنه فرو کنید که اگر ذوب شود پلی استر می باشد.
4.وزن وسایل و یا ساعت های چوبی سبک تر از وسایل از جنس پلی استر می باشد.

منبع : بازار مبل ملایر

مطالب مرتبط