اشتباهات رایج در چیدمان و دکوراسیون آشپزخانه

اشتباهات رایج در چیدمان

اشتباهات رایج در چیدمان و دکوراسیون آشپزخانه

اشتباهات رایج در چیدمان و دکوراسیون آشپزخانه - وبسایت آستیاژ

از ابتدای زندگی بشر، محل آشپزی بسیار اهمیت داشته است و در دوران باستان آتش داخل آشپزخانه واقع و فعالیت خانه در اطراف این فضا متمرکز بود و بعدها در زمان رنسانس، تجهیزات و دکوراسیون پیشرفت کردند و امروزه این فضا کانونی برای طراحی خانه ها و آپارتمان ها است و با گذشت سالها و پیشرفت تکنولوژی، مکانی برای اشتراک تجربه و خلاقیت شناخته می شود و هر روز وسایل بیشتری ابداع می شود که عمل پخت و پز را سریعتر، لذت بخش تر، سالم تر و راحت تر می سازد.

اشتباهات دکوراسیون آشپزخانه

آشپزخانه چه به سبک روستایی یا مدرن باید کاربردی و دلپذیر باشد زیرا فضایی است که وقت زیادی را در آن می گذرانید و یکی از مهمترین فعالیتها غذا خوردن در آن انجام می شود. انتخاب رنگ کف و میز غذاخوری کافی نیست و باید متناسب با سبک زندگی شخصی باشد.

دراین مقاله طراحی و ارگونومی آشپزخانه نشان می دهد که قرارگیری صحیح میز و عناصر در کاهش زمان کار تأثیر دارد و کار کردن را تسهیل می کند، بنابراین باید به عنوان یک مسئله اساسی در نظر گرفته شود.

چیدمان دکوراسیون آشپزخانه کار مهمی است زیرا یکی از مهمترین مکانهای خانه بشمار می رود با این حال، در برخی از خانه ها زیبایی آن اغلب نادیده گرفته می شود اما اگر دانش درستی داشته باشید می توانید از آن بهره مند شوید.

اشتباهات رایج در چیدمان و دکوراسیون آشپزخانه - وبسایت آستیاژ

نور کم فضا

آشپزخانه هم مثل اتاق مطالعه باید یکی از مناطق پر نور باشند که تابش نور طبیعی از پنجره های بزرگ به آن کمک می کند. با این حال، اگر نور طبیعی ندارد، باید نور مصنوعی کافی داشته باشد تا بتوانید رنگ طبیعی غذا را به درستی ببینید.

گذاشتن وسایل الکترونیکی بر روی پیشخوان

وسایل الکترونیکی نسبتا بزرگ مثل مایکروویو را روی پیشخوان کابینت نگذارید زیرا جلوه قسمت های زیبا و چشم نواز طراحی داخلی آشپزخانه را کم رنگ می کند. بهتر است، این گونه وسایل توکار یا مخفی (در کابینت ها) باشند.

شلوغی و وجود وسایل زیاد

وجود وسایل زیاد روی تمام میز و دیوارها باعث ایجاد عدم تعادل و خستگی چشم می شود. هنگام چیدمان آشپزخانه بهتر است سادگی را انتخاب کنید زیرا آشپزخانه محیطی است که از عناصر زیادی تشکیل شده و افزودن بیش از حد وسایل باعث شلوغی می شود.

در نظر نگرفتن ارتفاع و ابعاد فضا

برخی افراد به دلیل انتخاب وسایل نامتناسب با فضا، یک حس عدم تعادل ایجاد می کنند که در چیدمان کلی تاثیر گذار است. مثال:اگر یخچال شما نسبت به فضا کوچک یا بزرگ است، آشپزخانه ناقص و نامرتب به نظر می رسد.

استفاده از وسایل نا هماهنگ

یکی از اشتباهات بسیار رایج در چیدمان آشپزخانه ها استفاده از وسایلی است که هیچ هماهنگی با هم ندارند. مثل اینکه یخچال نقره ای، مایکروویو سفید، قهوه ساز قدیمی، اجاق گاز برنج و سرخ کن مشکی داشته باشید.

داشتن یک نوع سبک برای آشپزخانه دشوار اما مفید خواهد بود بنابراین از قبل برای فضای مورد نظر خود رنگی را انتخاب کنید و اگر قبلاً همه چیز را خریداری کرده اید، می توانید این اشیا را که با هم مطابقت ندارند کنار بگذارید تا باعث حواس پرتی نشوند.

همچنین استفاده نابجا از رنگ هایی مثل بنفش که برجسته اند و زیاد جلب توجه می کنند، اگر با سایر قسمت های آشپزخانه سازگاری و هماهنگی لازم را نداشته باشند، چیدمان شما تحت تأثیر قرار خواهد گرفت.اگر از چنین رنگی استفاده می کنید، آن را به گونه ای به کار ببرید که با رنگ سایر قسمت ها در هماهنگی باشد.

استفاده بیش از حد از رنگ تیره یا سفید

یکدست سفیدکردن آشپزخانه موجب می شود شما آشپزخانه ای سرد و بی روح داشته باشید. نصب بیش از اندازه کابینت تیره رنگ در آشپزخانه نیز احساس تنگناهراسی (کلاستروفوبیا) به بیننده منتقل خواهد کرد.

همچنین استفاده از رنگ های تیره در آشپزخانه های کوچک باعث می شود فضا کوچک تر از آنچه هست به نظر برسد. استفاده از رنگ های سلطنتی مثل قرمز و طلایی در آشپزخانه نابجاست.

وسایل زیاد و غیرضروری

هر مکان در خانه عملکردی دارد و آشپزخانه ها باید طوری باشند که برای پخت و پز کاربردی باشند. وجود گلدان ها، مجسمه ها، گیاهان، اشیا چسبیده به دیوارها و کوزه ها نه تنها باعث خراب شدن دکوراسیون نمی شود بلکه از عملکرد مکان می کاهند.

استفاده از وسایلی با اندازه نامتناسب

یکی از موارد اشتباه در چیدمان آشپزخانه استفاده از یخچال و فریزر با اندازه نامتناسب است. اندازه یخچال و فریزری که در آشپزخانه می گذارید باید در تناسب با اندازه سایر قسمت ها و وسایل باشد.

استفاده نابجا از عکس برگردان ها

نقش ونگارهای عکس برگردان های دکوری بسیار زیبا و چشم نوازند اما اگر نمی خواهید چیدمان و طراحی آشپزخانه زود از مد بیفتد، از عکس برگردان های دکوری استفاده نکنید زیرا در صورت استفاده از این عکس برگردان ها، باید دوباره برای تغییر دکوراسیون هزینه و وقت صرف کنید. همچنین استفاده از استیکرها و نقش ونگارهای تزئینی بر روی دیوارها و کابینت ها از لحاظ بصری جالب نیست.

استفاده از کابینت یا پیشخان جزیره ای

اگر آشپزخانه کوچکی داشته باشید، استفاده از کابینت یا پیشخان جزیره ای اشتباه است اما اگر فضای کافی برای لحاظ کردن این نوع چیدمان را داشته باشید، ایرادی ندارد.

عدم تناسب با بقیه خانه

این اشتباه بیش از هر چیز بر آشپزخانه های پیش خوان تأثیر می گذارد چراکه به سایر فضاهای خانه مانند اتاق نشیمن یا اتاق غذاخوری متصل هستند. تنوع در وسایل آشپزخانه آنقدر زیاد است که معمولاً در سبک های مختلف خریداری می شوند.

مشکلی که در این مورد وجود دارد این است که در نهایت عناصر آشپزخانه با بقیه دکوراسیون خانه متناسب نیستند و هنگامی که آشپزخانه باز دارید، باید به فضاهای مختلفی که به طور کلی به هم متصل می شوند، فکر کنید.

اکسنت وال

استفاده از اکسنت وال یا دیوار شاخص، ایده خوبی در چیدمان آشپزخانه است اما استفاده از طرح را یا رنگی را که برای متمایز کردن آشپزخانه در نظر گرفته اید، را به همان دیوار یا قسمت خاص محدود کنید و در استفاده از این طرح ها یا رنگ های خاص و متمایز زیاده روی نکنید.

چند نکته برای چیدمان بهتر آشپزخانه

اکنون که از اشتباهات چیدمان آشپزخانه مطلع شدید، در بخش دکوراسیون داخلی دنیای مد نمناک به برخی از ترفندهای ساده که می توانند به شما در داشتن یک سبک زیبا کمک کنند، می پردازیم که شامل:

کشو کافی داشته باشید

مورد خوبی که در هماهنگی آشپزخانه تاثیر دارد، کشوهایی است که امکان سازماندهی وسایل را به شما می دهند. غالباً آشپزخانه هایی که به نظر ناخوشایند می آیند، وسایل زیادی دارند و اگر کشو کافی ندارید و همه چیز روی میز آشپزخانه قرار دارد، بهترین کار این است که به اندازه محیط وسیله بخرید.

بهینه سازی فضا

باید آشپزخانه را به گونه ای بچینید که امکان کار کردن در آنجا وجود داشته باشد و ظروف را با توجه به کاربرد آنها قرار دهید. اگر اینگونه نباشد باید هر روز وسایل را جابجا کنید و این باعث خراب شدن دکوراسیون می شود. اگر گلدان یا یک ظرف میوه را می خواهید به عنوان دکور قرار دهید ، باید طوری باشد که با پخت غذا تداخل نداشته باشد.

هنگام چیدمان آشپزخانه از رنگ ها بهره ببرید

اگر آشپزخانه کوچکی دارید و تمام رنگ وسایل، کف و میز آشپزخانه اتان تیره است، باعث کوچکتر به نظر رسیدن فضا می شود. بنابراین رعایت تعادل در رنگ و جنس مهم است چوب به ظرافت و زیبایی محیط کمک می کند.

سقف و دیوارهایی که با رنگ های روشن رنگ آمیزی می شوند احساس جادار بودن را افزایش می دهند و به روشنایی اتاق کمک می کنند. رنگهای قرمز، نارنجی و زرد گرما ایجاد می کند و رنگ سفید باعث احساس نظم می شود و از طرف دیگر، نقره ای اثر تمیزی را افزایش می دهد.

تبدیل معایب به مزایا

اگرچه ممکن است غیرممکن به نظر برسد، اما تبدیل معایب به مزایا گاهی فقط به خلاقیت نیاز دارد پس اگر احساس می کنید قفسه های زیادی در آشپزخانه وجود دارد و به هم ریخته به نظر می رسد، می توانید برای مرتب کردن ادویه جات آنها را بصورت شیشه ای خریداری کنید.

به همین ترتیب، روش های مختلفی برای ساخت قفسه های آشپزخانه خانگی بدون صرف هزینه های زیاد وجود دارد بنابراین، برای نمایش میوه ها و سبزیجات می توانید از جعبه های چوبی استفاده کنید. رنگ ها و شکل های رنگارنگ آنها می تواند جلوه خوبی به آشپزخانه بدهد البته اگر آنها را به روش صحیح استفاده کنید.

ضرورت نظافت در چیدمان آشپزخانه

پس از دانستن اشتباهات رایج در چیدمان آشپزخانه ، تمیز نگه داشتن این فضا مهم است. اگر آشپزخانه کثیف باشد هرگز زیبا به نظر نمی رسد و در این صورت مهم نیست که از بهترین ظروف و مدرن ترین سیستم های فن آوری برخوردار باشد. تمیز کردن اجاق گاز و یخچال بسیار اهمیت دارد زیرا مواردی هستند که به راحتی آلودگی ها روی آنها می نشیند.

استفاده ازکابینت های با کیفیت

کابینت ها معمولاً یکی از گرانترین وسایل آشپزخانه هستند به همین خاطر بهتر است طوری طراحی شود که بادوام و استفاده از آن راحت باشد پس لازم است در انتخاب کابینت دقت و توجه لازم را داشته باشید.

کاشی کاری ساده آشپزخانه

وقتی صحبت از کاشی کاری آشپزخانه به میان می آید طرح های ساده همیشه زیبا تر از یک دیوار شلوغ به نظر می آیند و حواس را پرت نمی کنند. زیبایی طراحی آشپزخانه ی شما و حتی فرش آن با وجود کاشی کاری ساده بیشتر به چشم می آید.

لحاظ فضای کافی برای نگهداری قابلمه ها

وقتی فضای کافی برای نگهداری قابلمه ها داخل کابینت نباشد، در نهایت فضای آشفته ایجاد خواهید شد و ممکن است آنها بالای یخچال قرار داده شوند اما اگر می خواهید تغییر دکوراسیون در آشپزخانه ایجاد کنید حتما کابینت های بسیار بزرگ در طراحی خود قرار دهید تا از این آشفتگی جلوگیری کنید.

پیشخوان تمیز و مرتب

صفحات مرمر ظاهر زیبایی دارند اما می توانند به راحتی با برخی نوشیدنی ها و رنگ ها لکه دار شوند و به سرعت با مواد اسیدی مانند سرکه یا لیمو فرسایش یابد. برای پیشخوانهای با قیمت مناسب و با دوام تر می توان از مواد مصنوعی یا سنگ هایی مانند کوارتز یا گرانیت استفاده کرد.

پر کردن فضای خالی بالای کابینت

وجود فضای خالی بالای کابینت ها باعث تجمع گرد و غبار می شود. این فضاها به سختی تمیز می شوند به همین خاطر بهتر است فضا را با ترفندی پر کنید تا جذاب تر به نظر برسند.

منبع : نمناک

مطالب مرتبط