اصول و مراحل طراحی و چیدمان دکوراسیون منزل

اصول و مراحل طراحی و چیدمان دکوراسیون منزل

در چیدمان اصولی منزل همگام با مد سال پیش نروید، از شلوغی فضا دوری کنید

تمایل همیشگی برای در اختیار داشتن آخرین مد روز به‌تنهایی ایده بدی نیست؛ اما همیشه احتمال دارد چیزی که امسال مد شده و بسیار زیباست، چند سال بعد به‌کلی دمدِ و زشت به نظر برسد. پس شاید چیدمان اصولی منزل زیاد از مد پیروی نکند. توصیه‌های زیر به شما جهت جلوگیری از اجرای چنین تصمیماتی کمک خواهد کرد و با اجرای بایدها و نبایدهای طراحی دکوراسیون می‌توانید مطمئن باشید که انتخاب‌هایتان درست خواهد بود.

 • استفاده زیاد از اشکال هندسی فضای خانه را شلوغ و پرهرج و مرج می‌کند. با انتخاب محدوده کوچکی از اتاق نشیمن برای این کار جلوی این شلوغی را بگیرید. مثلاً می‌توانید قسمتی از دیوارها را با نقوش هندسی مزین کنید.
 • اگر اشکال هندسی و نظم آن‌ها را دوست دارید می‌توانید روی مبلمان خود چند کوسن‌ رنگی با نقوش هندسی قرار دهید.
 • می‌توان در آشپزخانه نیز قسمتی از دیوار را با اشکال هندسی طراحی کنید.
 • ساده گرایی همچنان جزء اصلی طراحی است.
 • می‌توان با استفاده از رنگ‌های مناسب و مختلف به خانه روح داد و با همین رنگ‌ها بین اجزای مختلف تناسب ایجاد کرد.
 • قانون عددهای فرد را جدی بگیرید. ایده اساسی این قانون این است که جزئیات و اشیائی که در عدد فرد مرتب‌شده یا دسته‌بندی می‌شوند جذاب‌تر، به‌یادماندنی‌تر و مؤثرتر از جفت شدن وسایل هستند. هدف این کار جلوگیری از خسته‌کننده و یکنواخت شدن فضای خانه است.
 • نقطه کانونی اتاق و فضای خود را پیدا کنید. بسیاری از اتاق‌ها دارای کانون‌های داخلی هستند. برای مثال: یک پنجره بزرگ با یک منظره، یا یک شومینه. اگر اتاق شما یک مرکز کانونی داخلی نداشته باشد، می‌توان آن را ایجاد کرد. اگر می‌خواهید از یک اتاق برای مطالعه استفاده کنید، می‌توانید قفسه کتاب را نقطه کانونی خود در نظر بگیرید. همچنین می‌توانید از یک قطعه بزرگ از آثار هنری یا یک آیینه بزرگ به ‌عنوان نقطه کانونی استفاده کنید. هنگامی‌که نقطه کانونی را پیدا می‌کنید، اطراف آن تزئین کنید و از رنگ اصلی آن در عناصر بقیه اتاق استفاده کنید.
 • استانداردهای اندازه‌گیری در طرح دکوراسیون بسیار مهم است و جزو بایدها و نبایدهای طراحی دکوراسیون داخلی است.
 • به‌طور مثال باید حداقل ۱۵ سانتیمتر فاصله بین میز قهوه خوری و مبلمان وجود داشته باشد.
 • مطمئن شوید که تابلویی که بالای مبل خود آویز می‌کنید بیش از دوسوم اندازه مبل نباشد.
 • یک فرش بزرگ کل سطح اتاق را می‌پوشاند، اما به یاد داشته باشید که باید فاصله ۱۲ تا ۱۸ سانتی‌متری از گوشه دیوارها خالی بماند.
 • گاهی اوقات کم هم زیاد است. این موضوع در طراحی، فضای منفی نامیده می‌شود؛ که ناحیه‌ای است که توسط المان‌های زیادی اشغال شده باشد. اغلب این فضا، منطقه سفید در دیوارهاست. جاهایی که برای پر کردن وسوسه‌انگیز هستند و دوست داریم آن‌ها را با هرچیزی که دم دستمان است، پر کنیم.
 • اصل سادگی و دوری از شلوغی بیش از حد را فراموش نکنید.

دنیای رنگ‌ها در اصول طراحی و چیدمان دکوراسیون منزل

انتخاب رنگ‌هایی که باهم جلوه‌ی بیشتری را ایجاد می‌کنند، بسیار سخت و وقت‌گیر است. شما  ممکن است تمایل داشته باشید کل را خانه را با رنگ موردعلاقه‌تان طراحی کنید، اما پس از اجرا، نتیجه شما را راضی نخواهد کرد. بهترین ایده در این مورداستفاده ترکیبی از رنگ موردعلاقه‌تان و دیگر رنگ‌هاست، که به زیبایی هر چه بیشتر محل سکونت شما کمک می‌کند.
در زیر بایدها و نبایدهای طراحی دکوراسیون در زمینه‌ی ترکیب‌هایی که بیشتر باهم سازگارند، معرفی شده‌اند:

  • سرخ مایل به قرمز (Vibrant crimson) می‌تواند انرژی متعادلی را به فضا اضافه کند. هنگامی‌که بارنگ‌های اشباع ‌شده دیگر مانند قرمز بور گندی، آبی سلطنتی و زیتونی در فضا به کار رود، آنگاه این سایه‌روشن قرمز چیزی جز درخشش و انرژی را به همراه نخواهد داشت.
  • رنگ آبی حس خونسردی و آرامش در انسان را تقویت می‌کند؛ بنابراین انتخاب بسیار مناسبی برای چیدمان منزل به‌خصوص اتاق‌خواب است؛ که محل آرامش و آسایش شما پس از استرس‌ها و تنش‌های روزانه است.
  • ترکیب رنگ سفید و خاکستری از دیگر ترکیب‌های محبوب و زیباست. می‌توان در چیدمان منزل رنگ دیوارها را سفید در نظر گرفته و مبلمان را خاکستری برگزید. این نوع ترکیب‌ بندی ظاهری مدرن به منزلتان می‌بخشد.
  • رنگ‌بندی طوسی و آبی. دیوارها طوسی (میزان تیره و یا روشن آن را بسته به سلیقه و اثاثیه متفاوت است) با مبلمان آبی. می‌توانید از آبی کمرنگ و پررنگ هم‌زمان در رنگ ‌بندی مبلمان استفاده کنید. رنگ آبی را به‌راحتی می‌توان با دیگر رنگ‌ها نیز ترکیب کرد.
  • رنگ کرم و مشتقات آن از دیگر رنگ‌های محبوب اکثر خانه‌ها است؛ که انتخاب‌های فراوانی را برایمان به همراه می‌آورد. از ترکیبات مؤثر رنگ کرم می‌توان به دیوارهای کرم روشن و مبلمان و دکور سبز اشاره کرد. رنگ کرم به‌تنهایی نیز نمای خودش را دارد و با ترکیب‌های طلایی، از ترکیبات پر طرفدار است.
  • رنگ سفید طیف گسترده‌ای از طراحان و طرفداران را شامل می‌شود. ترکیبات بسیار زیبا و جذابی در این دسته‌بندی را می‌توان یافت، ازجمله آبی و سفید، صورتی و سفید، بنفش و سفید، زرد و سفید و حتی ترکیب چند رنگ یا مبلمان طرح دار و رنگی با رنگ سفید.
  • قهوه‌ای از دیگر رنگ‌های پرطرفدار است، که به دلیل تیره بودن، خصوصاً برای مبلمان انتخاب مناسبی است. همچنین از این رنگ در ترکیبات پرده نیز می‌توان استفاده کرد. کرم و قهوه‌ای کلاسیک‌ترین انتخاب‌ در اصول طراحی و چیدمان دکوراسیون منزل هستند. قهوه‌ای و زرد ترکیب هیجان‌انگیزی است که طرحی آنتیک به فضا القا می‌کند. حتی اگر تمایل به استفاده بیشش از حد رنگ قهوه‌ای ندارید، می‌توانید ریزه ‌کاری‌های دکور را به این رنگ بسپارید.

نتیجه گیری اصول دکوراسیون و چیدمان منزل:

تمامی نکاتی که در بایدها و نبایدهای طراحی دکوراسیون گفته شد بخش کوچک اما مهمی از مواردی است که باید در هنگام طراحی چیدمان منزل به آن‌ها توجه کنید. توجه داشته باشید که فقط خرید لوازم گران‌بها صرف زیبایی و نمای کلی چشم‌نواز را تأمین نمی‌کند. باید لوازم را با ترکیب رنگ، اندازه درست و کاربری صحیح انتخاب کرد تا دکوراسیونی بی نقص و تمیز داشت.

مطالب مرتبط