سرامیک مات انتخاب کنیم یا سرامیک براق ؟

سرامیک مات انتخاب کنیم یا سرامیک براق ؟

سرامیک مات انتخاب کنیم یا سرامیک براق ؟

سرامیک مات انتخاب کنیم یا سرامیک براق ؟

سرامیک یکی از مصالح ساختمانی در ساخت بناها به شمار می رود که از نظر شکل ظاهری، کیفیت و نیز کاربرد بسیار متنوع می باشد. همین موضوع موجب شده تا انتخاب مناسبی برای هر یک از بخش های منزل محسوب شود. و اما یکی از اصلی ترین و بارزترین گوناگونی سرامیک ها مات یا براق بودن آنها می باشد که هنگام انتخاب و خریداری آن افراد را دچار تردید و سردرگمی می کند. به طور کلی در هر زمینه ای برای داشتن یک انتخاب مناسب و ایده آل لازم است قبل از هر چیزی با آن آشنایی پیدا کنید. در این مطلب ما این آشنایی را در مورد اینکه سرامیک مات یا سرامیک براق در اختیار شما قرار می دهیم.

سرامیک مات یا سرامیک براق

سرامیک ها از نظر شکل ظاهری و همچنین رنگ و طرح نام های مختلفی را به خود اختصاص می دهند که از جمله ی آنها می توان به سرامیک طرح سنگ، سرامیک پارکت، سرامیک پرسلان و سرامیک معمولی و … اشاره داشت. اما همه ی آنها از نظر نوع متریال ساخته شده به دو دسته ی مات یا براق تقسیم می شوند که هر کدام زیبایی منحصر به خود و مزایا و معایبی دارد. در ادامه بیشتر به این موضوع می پردازیم. از سرامیک ها چه مات و چه براق می توان برای بخش های مختلف منزل و محیط کار و … مانند سرویس بهداشتی، آشپزخانه و یا کف پذیرایی استفاده کرد.

معرفی سرامیک مات

این نوع سرامیک زیبایی توام با شیک و سنگین بودن داشته و فضایی با چنین ویژگی ایجاد می کند. همانطور که از نامش پیدا است مانند سرامیک براق جلا و براقیت نداشته و در صورت استفاده کردن از رنگ های تیره آن نیاز به تمیز کردن مدام نمی باشد. این نوع سرامیک جهت پوشاندن کف سرویس بهداشتی، حمام، آشپزخانه و همچنین راهرو و سالن مناسب می باشد و اغلب گرد و خاکی که بر روی آن می نشیند را نشان نمی دهد.

سرامیک مات چه مزیت و چه عیوبی دارد؟

از مزایای این نوع سرامیک می توان گفت که سرامیک مات در مقایسه با سرامیک براق کمتر لغزنده بوده و به همین خاطر نیز مناسب استفاده در حمام و سرویس بهداشتی به شمار می رود. همچنین چون یک جورایی خاصیت چسبندگی دارا است، موجب می گردد تا فرش و موکت بر روی آن سر نخورده و ثابت باقی بماند. سرامیک های مات گرد و خاک و کثیفی را کمتر نشان داده و کمتر نیازمند تمیز کردن و گردگیری و مراقبت هستند. البته این موضوع بیشتر در مورد سرامیک های مات با رنگ تیره صدق می کند و رنگ های روشن آن نیز مقداری آلودگی را نشان می دهند. سرامیک مات شکل ظاهری شیک و جذابی دارد.

به مزایای آن اشاره کردیم حالا می خواهیم به چند مورد از معایب آن نیز اشاره کنیم؛ همانطور که گفته شد سرامیک مات تنها لکه ها و گرد و خاک را نشان نمی دهد، اما هنگام تمیز کردن آن این کار با سختی زیادی همراه است که در مقایسه با سرامیک براق بالا می باشد.

معرفی سرامیک براق

سرامیک براق به طور عادی و پولیش و نیمه پولیش موجود است که گونه عادی آن از درخشش پایین تری در مقایسه با سرامیک پولیش برخوردار است. سرامیک براق پولیش به این صورت است که در فرآیندی سرامیک پرسلان و گرانیتی دارای درخشش و براقی می گردد. این نوع سرامیک نیز مانند سرامیک مات دارای مزیت و عیوبی است که به آن می پردازیم.

سرامیک براق چه مزین و چه معایبی دارد؟

به علت داشتن براقیت و درخشش موجب می شود تا محیط از حد معمولی خود بزرگ تر دیده شود.

به دلیل اینکه دارای درخشندگی زیادی می باشد, فضا را پرنور و روشن می نماید. چنانچه فضای موجود دارای نور کم است با استفاده از سرامیک براق می توانید روشنایی لازم و مناسب را در فضا ایجاد کنید. به دلیل سطح صاف داشتن آلودگی و گرد و خاک ها به آسانی از روی سطح سرامیک تمیز می گردند. در محیطی که از این نوع سرامیک ها استفاده می کنید, محیط نمایی زیبا و شیک خواهد شد.

و اما این نوع سرامیک زیبا با وجود این همه مزایای چشمگیر دارای معایبی نیز می باشد که از جمله ی آن می توان به لغزنده بودن سطح آن و نیز نشان دادن به میزان زیادتر گرد و خاک و آلودگی ها اشاره داشت. به دلیل لغزنده بودن مناسب استفاده در سرویس بهداشتی و حمام نبوده و به دلیل نشان دادن لکه ها و آلودگی ها باید تند به تند تمیز شوند.

مواردی قابل توجه موقع انتخاب و خرید سرامیک

  • سرامیک نوع براق محیط را پرنور و بزرگ نمایش می دهد ولی لکه ها و آلودگی ها را به نمایش می گذارد که کار شما را سخت می کند.
  • سرامیک و کاشیهای براق قابلیت شستشو و تمیز کردن را دارا می باشند، ولی چون سطحی صاف و لغزنده نیز دارد.
  • اگر محیط کوچکی داریدف بهتر است از سرامیک و کاشی های مات استفاده نکنید.
  • به دلیل اینکه سرامیک و کاشی های مات چسبندگی دارند، جهت استفاده در فضاهای نم دار مانند حمام مناسب به نظر می رسند.

این مطلب شما علاقه مندان را با ایده های زیبا و شیکی از سرامیک مات و براق آشنا کردیم که ضمن این به تصویر کشی تصاویر و طرح ها، مطالب مفید و کاربردی را در باب معرفی این سرامیک ها و مزایا و معایب هر یک از آنها و اینکه در نهایت سرامیک مات و یا سرامیک براق در اختیار شما قرار دادیم که امیدواریم مورد توجه تان واقع شود.

مطالب مرتبط