راهنمای خرید مبلمان انواع سبک، مدل و بهترین مکان خرید آن

راهنمای خرید مبلمان : انواع سبک، مدل و بهترین مکان خرید آن

راهنمای خرید مبلشاید مانند هیچ راهنمای خریدی نباشد. می‌پرسید چرا؟ چون سلیقه افراد نقش مهمی در انتخاب آن خواهد داشت. سلیقه کاربر مشخص کننده، سبک، مدل، رنگ، طرح و حتی اندازه مبل خواهد بود. مبل‌‌ها در سبک‌‌ها و مدل‌های مختلفی به بازار عرضه می‌شوند. هر یک از مدل‌های مختلف مبلمان متناسب با شرایط و سلایق طیف خاصی از افراد خواهند بود. در ادامه یک راهنمای جامع خرید مبلمان خواهیم پرداخت.

 

انواع مبل بر اساس سبک و مدل

از اولین نکاتی که باید در راهنمای خرید مبلمان به آن دقت کرد، مدل و سبک کلی آن است. مبل‌‌ها از این حیث، زمین تا آسمان با یکدیگر تفاوت دارند. در ادامه این راهنمایی خرید این انواع معرفی شده‌اند.

مبل کلاسیک

بسیاری مبل کلاسیک را همان استیل در نظر می‌گیرند که به لحاظ فنی اشتباه است. این دو اگرچه شباهت‌های زیادی با یکدیگر دارند اما از جنبه‌هایی نیز متفاوت از یکدیگر هستند. در مبل‌های کلاسیک از سبک و سیاق سنتی پیروی می‌شود. در مبل‌های کلاسیک به مانند استیل از کنده کاری، طرح‌های زیبا و برجسته‌ای در بدنه چوبی مبل استفاده می‌شود اما نسبت به مبل استیل ساده‌تر هستند.

راهنمای خرید مبلمان انواع سبک، مدل و بهترین مکان خرید آن

از طرفی نیز معمولاً چوب به کار رفته در مبلمان کلاسیک نسبت به مبل‌های استیل کمتر است و به همین دلیل وزن مبل کلاسیک نسبت به مبل استیل کمتر بوده و در شرایط یکسان نیز قیمت آن نسبت به مبلمان استیل کمتر است. مبلمان کلاسیک معمولاً به صورت هفت نفره و برای مثال در قالب کاناپه سه و دو نفره همراه با دو مبل تک نفره به فروش می‌رسند.

مبل استیل

مبل استیل یا همان مبل‌های سلطنتی در بین ما ایرانی‌‌ها بسیار محبوب هستند. طرح‌های به کار رفته در بدنه این نوع از مبلمان بسیار پیچیده و شلوغ است. در ساخت قاب مبلمان استیل از چوب زیادی استفاده می‌شود، این نوع مبلمان نسبت به سایر مبل‌ها سنگین‌تر هستند. مبلمان استیل معمولاً به صورت ۹ نفره و در قالب یک کاناپه سه نفره، چهار مبل و دو صندلی میزبان عرضه می‌شوند.

مبل استیل

مبل راحتی

مبل راحتی یا اسپرت را نیز می‌توان در هر خانه‌ای یافت. تنوع بالا، هزینه کمتر و راحتی در استفاده از دلایلی ست که بسیاری این مدل و سبک از مبلمان را به مدل‌های خشک و رسمی استیل و کلاسیک ترجیح می‌دهند. نکته مهم در انتخاب مبل راحتی، استحکام و کیفیت مواد به کار رفته در آن است. محصولات عمدتاً به دو صورت شرکتی و کارگاهی در بازار موجود هستند.

محصولات شرکتی به دلیل تولید در شرایط بهتر و استفاده از مواد با کیفیت‌تر عمدتاً از نظر کیفی و قیمت بالاتر از مبل‌های کارگاهی هستند. مبل‌های شرکتی اغلب دارای لوگوهای برجسته یا دفترچه مشخصات و راهنمای استفاده است. در هنگام خرید مبلمان کارگاهی از جنس چوب، فوم و پارچه‌های استفاده شده در مبل اطلاعات کامل را از خریدار دریافت کنید. برای  اطلاعات بیشتر در خصوص انواع مبل راحتی به مقاله «مبل راحتی ال یا انواع دیگر آن؟ کدام سبک مناسب منزل شماست!» مراجعه کنید.

مبل راحتی ال

مبل‌های ال از جمله مبل‌های اسپرت و راحتی هستند. مبل‌های راحتی ال از انواع مدل‌های مبلمان جدید و مدرن است که با توجه به فضای کوچک و آپارتمانی خانه‌های امروزی، استفاده از آن‌ها در دکوراسیون داخلی منازل ایرانی کاربرد فراوانی دارد و می‌تواند فضای بسیار متعادل و خوبی را ایجاد ‌کند. مبلمان ال علاوه بر این که فضای کمتری اشغال می‌کنند، تعداد صندلی بیشتری نیز در اختیار شما قرار می‌دهند و این به این معنی است که این نوع مبلمان بسیار به صرفه هستند.

مبل راحتی ال و راهنمای خرید مبلمان

مبل راحتی تختخواب شو

این مدل از مبل‌های راحتی در سایزها و اندازه مختلفی در دسترس هستند. در واقع مبلمان تختخواب‌شو هم می‌توانند به صورت ال و هم ست‌های مبل پنج و هفت نفره باشند. مبل‌های تختخواب‌شو به مانند مبل‌های ال برای فضاهای آپارتمانی کوچک بسیار مناسب هستند زیرا با تغییر در ساختار آن‌ها می‌توان استفاده‌های دیگری هم علاوه بر نشستن از آن‌ها کرد. در خصوص این نوع از مبل‌های راحتی بد نیست مقاله «مبل تختخواب‌شو: راهنمای جامع برای داشتن یک انتخاب عالی» را بخوانید.

مبل چستر

مبل چستر با اینکه ریشه انگلیسی دارد، ولی قرن‌های است که در سرتاسر جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد و هنوز هم از نظر سبک و عملکرد هم با فضای سنتی و هم با محیط مدرن تطابق دارد. مبل چستر عمدتاً از چرم ساخته می‌شوند اما امروزه انواعی از جنس پارچه، کتان، میکروفیبر و پلی استر نیز در بازار موجود شده‌اند. برای دانستن بیشتر در خصوص این سبک و مدل مبل می‌توانید نگاهی به مقاله «مبل چستر چیست؟ پادشاه دنیای مبلمان در خانه‌های دیروز و امروز» بیندازید.

مبل چستر و راهنمای خرید مبلمان

نکات مهم در خرید مبل خوب

مسلما قبل از انتخاب و نهایتاً خرید یک مدل مبل، باید نکات زیادی را در نظر گرفت و به پرسش‌هایی هم در ذهن خود پاسخ دهید. در ادامه به نکات و اصول مهم در انتخاب یک مبل پرداخته شده است.

چه سبک و مدلی را می‌پسندید

اولین موضوعی که باید مشخص کنید نوع سبک و مدل مبل دلخواه است. مبل کلاسیک یا راحتی؟ مبل کلاسیک یا استیل؟ مبل راحتی ال یا تخت و خواب شو؟ در این انتخاب، سلیقه حرف اول را می‌زند. اول از همه مشخص کنید که سبک‌های کلاسیک و استیل دوست دارید یا راحتی و اسپرت.

اگر مبل کلاسیک و استیل را می‌پسندید با از میان این دو هم یکی را انتخاب کنید. مبل کلاسیک ساده‌تر، کوچک‌تر و سبک‌تر از مبل‌های استیل هستند. منبت کاری‌‌ها در مبل‌های استیل و سلطنتی بسیار پیچیده و شلوغ هستند. از نظر قیمت هم مبل‌های استیل به دلیل استفاده از چوب بیشتر و همچنین ۹ نفره بودن، قیمت بیشتری دارند.

در صورتی که به هر دلیلی قصد خرید مبل اسپرت و راحتی را دارید باید از میان تنوع مدل‌های این سبک نیز یکی را انتخاب کنید. اول از همه دقت داشته باشید که مبل‌های راحتی را اغلب در هر تعداد که بخواهید می‌توانید سفارش دهید. از ۳ نفره تا ۹ نفره و حتی بیشتر، پس فکر خود را مشغول این موضوع نکنید.

مورد بعدی، شرکتی یا کارگاهی بودن مبل راحتی است. این موضوع چندان در ورد مبل‌های استیل و کلاسیم مهم نیست زیرا این‌‌ها فریم یا قابل کاملاً چوبی دارند و از نظر استحکام نیز بسیار بهتر از مبل‌های راحتی هستند. بدنه مبل‌های راحتی کاملاً پوشیده شده است. در برخی از مدل‌های قیمت‌هایی از دسته و پایه مبل مشخص است اما قسمت‌های حساسی مانند نشیمنگاه و تکیه گاه مبل مشخص نیست که از چه چوب یا فومی استفاده شده است.

مبل‌های شرکتی این حسن را دارند که اطلاعات کاملی را اغلب داخل دفترچه راهنمای در اختیار خریدار قرار می‌دهند اما در خصوص مبل‌های کارگاهی صرفاً یا خودتان باید این کاره باشید یا باید با چشمانی بسته به اطلاعاتی که فروشنده به شما می‌دهد اعتماد کنید. جنس چوب و فوم در کیفیت و ماندگار مبل راحتی بسیار تاثیر گذارند که در ادامه بیشتر به آن می‌پردازیم.

چه سبک و مدلی را می‌پسندید

مبل‌های راحتی ال و تختخواب شو، اغلب اندازه کوچک‌تر دارند. به همین دلیل هم برای خانواده‌های کم جمعیت و خانه‌های کوچک مناسب هستند. نکاتی در بالا عنوان شد در خصوص مبل‌های راحتی ال هم صدق می‌کند. مبلمان ال سبک و سیاق بسیار خودمانی و راحت دارند و اغلب برای جمع‌های خودمانی و استفاده روزمره استفاده می‌شوند و نه اینکه نمی‌شود اما استفاده از آن برای پذیرایی مهمان چندان ایده آل نیست ولی گاهی شرایط چاره‌ای باقی نخواهد گذاشت.

داستان مبل تختخواب شو

همان‌طور که در مقاله‌ای لینک آن را در بالا قرار دادیم عنوان شده است، مبل‌های تختخواب شو دو مدل دل دارند. مدل‌هایی که یک مبل تختخواب شوی کامل هستند. با سیستم‌های پیچیده کاملاً باز شده و به یک تخت و خواب کامل تبدیل می‌شوند.

مدل دیگر، مبل‌هایی هستند که صرفاً با حرکت دسته‌‌ها و پشتی، فضای نشیمنگاه مقداری بزرگ‌تر می‌شود. بر اساس تجربه شخصی که در استفاده از این مبل‌‌ها دارم، اول باید عرض کنم که استفاده از این مبل‌های تختخواب شو چندان کاربردی نیست؛ زیرا تفاوت میان حالت معمول و حالت تخت شده بسیار کم است. خوابیدن روی مبل چندان خوشایند نیست و کمی بزرگ کردن آن هم کمکی به این قضیه نخواهد کرد. نکته مهم این است که این مبل‌های تحت و خواب شو، متأسفانه اغلب کیفیت لازم را ندارند و بعد از مدتی حتی بدون استفاده از حالت تخت و خواب، دسته‌‌ها و پشتی‌های آن‌‌ها کاملاً لق خواهند شد.

نکته

در مبل‌های راحتی، قسمتی پشتی برخی از صندلی‌‌ها تکی بسیار بی کیفیت و با ضخامت کم ساخته می‌شوند که با یک فشار کوچک به آن‌‌ها چنان صدای قرچ و قروچی بلند خواهد شد که فکر نشستن و تکیه دادن روی آن را از سرتان بیرون خواهید کرد. حتماً قبل از خرید به این موضوع هم دقت داشته باشید.

راهنمای خرید مبلمان

به جنس فوم دقت کنید

جنس و کیفیت موضوع مهم دیگری است که در این راهنمای خرید به آن خواهیم پرداخت. فوم‌‌ها که در بدنه مبلمان راحتی به کار برده می‌شوند، نقش مهمی را در استحکام و ماندگاری دارند. در رویه کوبی مبل‌های استیل و مبل راحتی از اسفنج و فوم و الیاف ویسکوز استفاده می‌شود. در بعضی موارد برای دسته و پشت مبل هم می‌توان از فوم و ویسکوز استفاده کرد. اغلب کف مبلمان استیل از فوم گرم، فوم سرد و یا فوم ویژه تولید می‌شود. فوم‌‌ها مدل‌های مختلفی دارند که در زیر خلاصه شده‌اند.

  • فوم‌های سرد: در دمای پایین ساخته می‌شوند. نرم هستند و در کف مبل زیاد استفاده می‌شود. حالت ارتجاعی دارد. با انگشت به قسمتی از فوم فشار وارد کنید، اگر جای انگشت شما روی فوم باقی نماند، فوم سرد است.
  • فوم گرم: در حرارت بالا ساخته می‌شود. سفت از فوم سرد است. کم کم نرم می‌شود و گود می‌افتد. ماندگاری کمتری نسبت به فوم سرد دارد. با فشار انگشت روی آن، جای انگشت روی آن باقی می‌ماند.
  • فوم ویژه: محصولی مهندسی شده و دارای خصوصیات فوم سرد و گرم است. استفاده از آن به دلیل نرمی و سفتی متعادل، در مبل راحتی افزایش یافته است.
  • فوم الیاف ویسکوز: بسیار نرم هستند. حالت برگشت پذیری کمی دارد. فرورفتگی‌‌ها روی آن باقی می‌مانند. برای استفاده در کف مبل توصیه نیم شود. برای کوسن‌‌ها و بالشتک‌‌ها مناسب هستند.
  • فوم لایکو: از جنس پنبه و پلی استر است. چگالی مختلف دارد و هر چه بیشتر کیفیت بهتری خواهد داشت. در دسته و تکیه گاه‌‌ها استفاده می‌شوند. انواع چگال تر، در کف نیز استفاده می‌شوند.
  • فوم پلی استر: به دو صورت فشرده و فیبری در بازار موجود هستند. نوع فیبری چندان فوم محسوب نمی‌شوند. نوع فشرده از پنبه پلی استر ساخته شده است. به مرور زمان فشرده می‌شود و یک انتخاب ارزان است. برای همین برای تکیه گاه و دسته‌‌ها مناسب‌تر هستند. پلی استر فیبری هم جایگزینی برای فوم‌‌ها در بالشت‌ها و کوسن‌‌ها هستند.
  • فوم پلی اورتان: از محصولات قدیمی در ساخت مبل محسوب می‌شود. تراکم خوبی دارد. در نشیمنگاه استفاده می‌شود. در صورت استفاده زیاد دچار گودی می‌شود. نوع تراکم بالای آن نیز در بازار موجود است. مقاوم‌تر و منعطف‌تر است. برای همه نوع مبل مناسب است.
  • فوم سلول باز: به دلیل ساختار حفره‌ای، بسیار نرم و راحت است. برای نشیمنگاه مبل راحتی گزینه مناسبی است. انعطاف‌پذیری خوبی هم دارد. آب از آن به راحتی عبور می‌کند.
  • فوم سلول بسته: توانایی جذب رطوبت و آب را ندارد. مایعات به آن نفوذ نمی‌کنند. به دلیل قیمت بالا، اغلب لایه‌ای نازک از آن را در ترکیب با سایر فوم‌‌ها به کار می‌برند.

سبک و دکوراسیون خانه خود را در نظر بگیرید

مبلی که انتخاب می‌کنید از نظر سبک و طرح و رنگ باید با دکوراسیون فعلی یا آینده خانه شما همخوانی داشته باشد. مبل‌‌ها با فرش‌‌ها و پرده‌‌ها از نظر سبک و صد البته رنگ هماهنگ و به اصلاح ست باشند. بالشتک‌‌ها و کوسن‌های مبل در ایجاد این هماهنگی بسیار مهم هستند.

راهنمای خرید مبلمان

مبل را از کجا بخریم؟

محل خرید مبلمان هم آخرین مقوله ای است که در این راهنمای خرید به آن می‌پردازیم. اول اینکه می‌توانید از فروشنده خرید کنید یا مستقیماً از تولید کننده. برای خرید مبل چند راه بیشتر پیش رو ندارید. اول اینکه هر شهری بازار مبل مخصوص به خود را دارد. دوم اینکه می‌توانید به شهرهای دیگری هم سر بزنید. برای نمونه اگر فاصله زیادی با پایتخت ندارید،

صد البته گزینه راحت‌تر، پناه بردن به گوگل است. با جستجویی ساده در گول با فروشگاه‌های اینترنتی تخصصی انواع مبلمان خانگی آشنا خواهید شد. امکان سفارش یک مدل در طرح و رنگ دلخواه در بسیاری از این فروشگاه‌‌ها وجود دارد. سفارش خود را می‌توانید با پرداخت مبلغی بیعانه ثبت کنید و بعد از چند روز درب منزل تحویل بگیرید.

سخن آخر

خرید مبلمان با توجه به تنوع بالا در سبک و مدل و قیمت‌هایی که اغلب وارد رقم‌های میلیونی دو رقمی شده‌اند، می‌تواند سرشار از چالش باشد. بودجه و سلیقه، اصل مهم در انتخاب مبل است. در این راهنمای خرید مبلمان شما را با انواع سبک و مدل مبل‌‌ها و نکات مهم خرید آن‌‌ها آشنا کردیم.

منبع:ویکی ساختمان

مطالب مرتبط