انواع فوم مبل

انواع فوم مبل

انواع مدل‌های فوم مبل

اگر به دنبال خرید مبل برای منزلتان هستید، حتما اصطلاحات مربوط به انواع فوم مبل را شنیده اید. آشنایی با انواع فوم مبل به شما کمک خواهد کرد که بهترین مبلمان را انتخاب کنید. همچنین اگر قصد تعمیر فوم مبل منزلتان را دارید و یا به دنبال خرید اینترنتی فوم مبل هستید، در این مقاله نکات بسیار خوبی را برای شناخت انواع فوم مبل برایتان آماده کرده ایم.

انواع فوم مبل

در این نوشته با انواع فوم مبل شامل فوم سرد، فوم گرم، فوم ویژه، الیاف ویسکوز، لایکو، پلی استر فشرده، فیبر پلی ستر، فوم مبل پلی اورتان ضد میکروبی، فوم مبل پلی اورتان با تراکم بالا، فوم سلول باز و فوم سلول بسته آشنا می‌شویم.

انواع فوم مبل؛ فوم سرد

فوم سرد، که به آن مموری فوم نیز گفته می‌شود یکی از انواع فوم مبل می‌باشد که در صنایع تشک و کالای خواب، مبلمان و دکوراسیون کاربرد دارد. این نوع فوم در مجاورت حرارت غیر مستقیم و دمای پایین تولید می‌شود و به همین دلیل طول عمر بالایی دارد، چون دمای پایین به شکل گیری بهتر مولکول‌های فوم سرد و حالت ارتجاعی آن کمک می‌کند و همچنین به دلیل نرم تر بودن آن نسبت به فوم گرم برای مبل‌های راحتی در قسمت کف بسیار کاربرد دارد. معمولا تولید کنندگان انواع فوم مبل با توجه به قیمت فوم سرد مبل راحتی و ابعاد فوم سرد آن را تا 18 ماه گارانتی می‌کنند.

انواع فوم مبل؛ فوم گرم

از دیگر انواع فوم مبل می‌توان به فوم گرم و یا فوم‌های نرم پلی یورتان اشاره کرد. نحوه تولید فوم گرم به‌ این صورت است که باید در دمای بالای و با حرارت مستقیم پخته شود خاصیت اصلی فوم گرم سفت بودن آن است هر چند به مرور زمان نرم تر خواهد شد و معمولا طول عمر کمتری نسبت به فوم سرد دارند و به مرور گود می‌افتاد. فوم‌های گرم در صنعت مبلمان، کالای خواب، صنایع بسته بندی، ابرهای قابل شستشو و … کاربرد دارد.

نحوه تشخیص فوم گرم از فوم سرد؟

 در تشخیص انواع فوم مبل به ویژه فوم سرد و فوم گرم، کافی‌ است فقط با انگشت به قسمتی از فوم فشار وارد کنید و بعد از چند ثانیه انگشت خود را بردارید، اگر جای انگشت شما روی فوم باقی نماند، فوم سرد است و در صورتی که جای فرورفتگی روی فوم باقی ماند یا آن را سوراخ کرد، فوم گرم است.

نکته مهم که در تشخیص انواع فوم مبل باید به آن توجه کنید این است که در نظر داشته باشید هر چه دمای محیط بالاتر باشد فوم نرم تر می‌شود و فوم‌های سرد در دمای پایین، سفت می‌شوند. پس زمانی که برای خرید مراجعه می‌کنید خصوصا اگر در فصول سرد سال توجه کنید که سفت بودن بیش از حد فوم سرد در فروشگاه طبیعی است.

انواع فوم مبل

انواع فوم مبل؛ فوم ویژه

فوم ویژه به گونه‌ای تولید می‌شود، که خواص فوم گرم و سرد را همزمان داشته باشد و از لحاظ نرمی و سفتی بین فوم سرد و فوم گرم قرار بگیرد که جدیدا برای مبل استیل و راحتی از این نوع فوم استفاده می‌شود.

انوع فوم مبل؛ الیاف ویسکوز

از ویژگی‌های بارز این نوع فوم می‌توان به نرمی و راحتی فوق العاده آن اشاره کرد، به همین دلیل برای کف مبل توصیه نمی‌شود، زیرا حالت ارتجاعی کمتری نسبت به انواع فوم مبل دارد و جای فرو رفتگی روی آن برجای می‌ماند و بیشتر برای کوسن و بالشتک مبل‌ها کاربرد دارد.

انواع فوم مبل؛ لایکو

برای دسته‌ها و تکیه گاه و در بعضی موارد برای طول عمر بیشتر روی سایر فوم‌ها در کف مبل استفاده می‌شود. از ورق‌های نازکی از پنبه و پلی استر تشکیل شده است و بر اساس میزان چگالی که دارد، دسته بندی می‌شود. هر چه چگالی آن بالاتر باشد، توان تحمل فشار و طول عمر آن هم بیشتر است.

بطور کلی در رویه کوبی مبل های استیل و مبل راحتی از اسفنج و فوم و الیاف ویسکوز استفاده می‌شود. در بعضی موارد برای دسته و پشت مبل هم می‌توان از فوم و ویسکوز استفاده کرد. اغلب کف مبلمان استیل از فوم گرم,فوم سرد و یا فوم ویژه تولید می‌شود.

انواع فوم مبل؛ پلی استر فشرده

این نوع از انواع فوم مبل از پنبه پلی استر فشرده ساخته شده و مزیتی که دارد این است که مانند فوم‌های سنتی به مرور زمان خرد یا زرد رنگ نمی‌شود، ضد آلرژی است، در برابر قارچ زدن، مقاوم است. اگر خیس یا مرطوب شود به‌راحتی در هوای آزاد خشک می‌شود. اما به دلیل اینکه این نوع فوم به مرور زمان فشرده می‌شود، یک انتخاب ارزان و مناسب برای وسایل سبک وزن و کم استفاده محسوب می‌شود. در واقع جایگزینی است برای فوم‌های معمولی.

انواع فوم مبل؛ فیبر پلی استر

این نوع فوم بیشتر برای بالش و دوخت کوسن مبل کاربرد دارد و مانند فوم پلی استر فشرده برای تکیه گاه مناسب تر هستند تا نشیمن گاه. بطور کلی فوم محسوب نمی‌شوند ولی جایگزین مناسبی برای فوم‌ها هستند. از نظر اقتصادی به ‌صرفه هستند، ضد آلرژی و مقاوم در برابر قارچ زدگی هستند و به‌راحتی در ماشین لباسشویی قابل شستشو هستند.

قیمت انواع فوم مبل

فوم مبل پلی اورتان ضد میکروبی

از انواع فوم مبل سنتی محسوب می‌شود، تراکم متوسطی دارد و برای نشیمنگاه مبلمان و تشک تختخواب کاربرد دارد. البته بهتر است در جاهای استفاده شود که تردد زیادی در آنجا وجود ندارد و قرار نیست زیاد از مبلمان استفاده کنید مانند مبلمان اتاق پذیرایی.

فوم پلی اورتان با تراکم بالا اغلب ضد میکروب است و در صورتی که خیس شود آب را به خود جذب کرده و از رشد قارچ یا کپک در فوم جلوگیری می‌کند. به همین دلیل برای صندلی‌های قایق‌ها بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد.

فوم مبل پلی اورتان با تراکم بالا

این نوع فوم مبل پلی اورتان، تراکم بالاتری نسبت به فوم مبل پلی اورتان با تراکم متوسط دارد و تراکم بالای آن موجب شده که بسیار مقاوم و انعطاف پذیرباشد، به همین دلیل برای مبل‌های که روزانه استفاده می‌شوند گزینه بسیار مناسبی است، به قدری که می‌توان از مبلمان با این نوع فوم تقریبا 10 سال استفاده کرد.

انواع فوم مبل؛ فوم سلول باز

این نوع فوم یک فوم محبوب و راحت محسوب می‌شود و از ویژگی‌ها این نوع از انواع فوم مبل می‌توان به این نکته اشاره کرد که سریعا خشک می‌شود، حفره‌های ریزی دارد که باعث می‌شود هوا به‌راحتی در فوم به گردش در بیاید و به این دلیل که ممکن است آب به بدنه آن نفوذ کند، اغلب از نوع ضد میکروبی تولید می‌شود تا از قارچ و کپک زدگی در فوم جلوگیری شود. اما از نظر راحتی برای نشیمن مبل و تختخواب گزینه ی مناسبی است.

فوم سلول باز را چطور تشخیص دهیم؟

برای تشخیص فوم سلول باز، کافیست یک فنجان آب بر روی آن ریخته و منتظر بمانید، اگر آب مستقیما از انتهای آن خارج خواهد شد یعنی از نوع فوم با کیفیت محسوب می‌شود، اما اگر با ریختن آب به روی فوم، آب از کناره‌های فوم بیرون ریخت یعنی فوم خشک و بی کیفیت است.

انواع فوم مبل؛ فوم سلول بسته

فوم سلول بسته، نسبت به دیگر انواع فوم مبل گرانتر است و رطوبت و آب را به خود جذب نمی‌کند و در نتیجه مایعات بر روی آن شناور باقی می‌مانند و به همین دلیل بدون هیچ نگرانی هر جنس پارچه مبل که علاقه داشته باشید می‌توانید برای آن انتخاب کنید. اغلب یک لایه باریک فوم سلول بسته، را به انتهای سایر فوم‌ها می‌چسبانند تا مقاومت آن‌ها بیشتر شود.

جمع بندی انواع فوم مبل

تا اینجا بطور کامل با انواع فوم مبل آشنا شده اید و نکات گفته شده در خرید اینترنتی فوم مبل و اطلاع از لیست قیمت فوم مبل کمک بسیاری خواهد کرد. همچنین اگر قصد تعمیر فوم مبل منزلتان را دارید، در مقالات قبلی سایت بطور کامل در مورد آموزش تعویض فوم مبل و تعمیر فوم مبل در خانه برایتان صحبت کرده‌ایم.

منبع:خدمت ازما

مطالب مرتبط