راهنمای انتخاب رنگ روکش مبل

راهنمای انتخاب رنگ روکش مبل

از تاثیر و اهمیت مبلمان در خانه و دکوراسیون کم نگفته‌ایم. یک مورد مهم دیگر در کنار انتخاب مدل مبل و جنس پارچه‌ رومبلی، انتخاب رنگ روکش مبل است.قبل از اینکه به فکر رویه کوبی مبل برای تعویض روکش مبل و همچنین شستشوی مبل، یا مواردی مثل تعمیر مبل باشید، خوب است با چند اقدام پیشگیرانه برای نگهداری این عناصر دکوراتیو مهم و کاربردی آشنا شوید.

راهنمای انتخاب رنگ روکش مبل

امروز قصد داریم به راهنمای انتخاب رنگ روکش مبل بپردازیم تا بتوانیم بهترین گزینه را برای رنگ پارچه مبل راحتی، رنگ پارچه مبل کلاسیک، رنگ مناسب مبل راحتی، رنگ مبل راحتی شیک و… را (حتی با توجه رنگ مبل سال و جدیدترین ترکیب رنگ مبل راحتی) انتخاب کنید. پس تا انتهای این راهنمای انتخاب رنگ روکش مبل با ما همراه باشید.

راهنمای انتخاب پارچه روکش مبل با احتمال کمترین درصد آسیب و ضرورت تعمیر مبل چرم، سلطنتی، راحتی و موارد مشابه در نظر گرفته شده است.اگر واقعا می‌خواهید انتخاب رنگ روکش مبل‌تان بدون نقص باشد، ذهن شما باید به دنبال متنوع ترین پارچه های مخصوص کاور مبل باشد. در این راهنمای انتخاب رنگ روکش مبل، هر یک از آنها را با دقت بررسی می‌کنیم:

توجه به دکوراسیون داخلی

مسلما یکی از مهمترین موارد در راهنمای انتخاب رنگ روکش مبل دکوراسیون فضای داخلی شماست. زمانی که شما در یک فضا قرار می‌گیرید به‌‌طور ناخودآگاه دنبال هارمونی هستید و وجود آن حس بسیار بهتری به شما و سایر بینندگان می‌دهد. این موضوع را از زوایای مختلف بررسی می‌کنیم:

1. توجه به کفپوش در انتخاب رنگ روکش مبل

اگر در خانه‌ی شما از پارکت یا لمینت چوبی استفاده شده است، باید رنگی را انتخاب کنید که با رنگ آن هماهنگ باشد. در این حالت رنگ‌های تم قهوه‌ای و کرم انتخاب بسیار مناسبی برای رنگ پارچه مبل راحتی یا رنگ پارچه مبل کلاسیک هستند. توجه داشته باشید که رنگ مناسب مبل راحتی شما هیچگاه دقیقا هم‌رنگ کفپوش‌تان نیست. برای مثال رنگ مناسب مبل راحتی برای خانه‌ای با کفپوش چوبی می‌تواند بژ باشد.

علاوه بر ست روکش مبلمان با کف پوش توجه به نکاتی مثل هماهنگی جنس روکش مبلمان با نوع فوم سرد ،گرم یا خنثی مبل نیز امری تاثیرگذار در یک انتخاب مناسب است. اینکه بدانید مبلمان مورد استفاده‌تان تا چه اندازه در معرض تغییرات دمایی و دیگر موارد محیط نیاز به نگهداری و مراقبت دارد امری حساس و مهم در انتخاب پارچه روکش مبل است که نمی‌توان ساده از آن گذشت.

2. توجه به رنگ دیوار در انتخاب رنگ روکش مبل

رنگ دیوار نیز یکی دیگر از موضوعات مورد توجه در راهنمای انتخاب رنگ روکش مبل است. سعی کنید تا جای ممکن رنگ‌ها را با هم هماهنگ کنید، بدون اینکه فضا تیره شود و میزان نور تحت تاثیر قرار بگیرد. برای مثال رنگ مناسب مبل راحتی یا رنگ مبلمان استیل خود را می‌توانید از طیف رنگ‌های خنثی انتخاب کنید.

3. توجه به اندازه فضا در انتخاب رنگ روکش مبل

شاید اینگونه به‌نظر نرسد، اما مساحت خانه شما نیز در انتخاب رنگ روکش مبل نقش مهمی دارد. اگر فضای بزرگی ندارید، بهتر است رنگ پارچه مبل راحتی، رنگ پارچه مبل کلاسیک و یا حتی رنگ مبلمان استیل خود را تک رنگ و ساده انتخاب کنید تا فضایتان شلوغ و کوچک‌تر به‌نظر نرسد.

راهنمای انتخاب رنگ روکش مبل

رنگ فرش‌ها و رنگ پرده‌ها نیز سایر مواردی هستند که در راهنمای انتخاب رنگ روکش مبل بایستی مورد توجه قرار بگیرند.

علاوه بر دکوراسیون داخلی آیتم‌های دیگری مثل جلوگیری از نشستن آلودگی و لکه بر پارچه مبل که نگرانی افراد بابت پاک شدن یا نشدن آن‌ها را به همراه در انتخاب پارچه و دوخت کاور مبل نقش بسزایی دارد.

بنابراین در کنار آیتم‌ها و  روش‌های خانگی برای پیشگیری از آلودگی مبل مثل تميز كردن مبل با جوش شيرين، لکه بری و تميز كردن مبل پارچه اي، پاکسازی و تميز كردن مبل مخمل، استفاده از لکه بر مبل و انواع واکس مبل چرم مصنوعی، مشاهده طرز استفاده از بخارشوی برای مبل و در نهایت روش‌های بهره مندی از خشکشویی مبل در منزل انتخاب پارچه کاور و دوخت کاور مبل را نیز می‌توان اضافه کرد.

طیف مناسب برای انتخاب رنگ روکش مبل

چه به‌تازگی قصد خرید مبلمان جدید، تعویض و یا تعمیر روکش آن را داشته باشید، خود رنگ روکش مبل قسمت مهمی از توجه ما را به خود جلب می‌کند. در ادامه راهنمای انتخاب رنگ روکش مبل به طیف‌های رنگی مختلف و نکات مهم آنها می‌پردازیم:

1. طیف روشن

اگر طالب مبل راحتی رنگ شاد باشید، مطمئنا رنگ‌های طیف روشن از اولین انتخاب‌های شما خواهد بود. یک راهنمای انتخاب رنگ روکش مبل جامع شما را از انتخاب رنگ‌های روشن برای رنگ پارچه مبل راحتی منع نمی‌کند، اما مطمئنا به شما هشدار خواهد داد! چون تميز كردن مبل رنگ روشن تا حدودی سخت بوده و لکه و آلودگی به سرعت بر سطح آن می‌نشیند بنابراین انتخاب جنس پارچه روکش برای مبلمان با رنگ روشن کمی چالش برانگیز است.

رنگ مناسب مبل راحتی می‌تواند یکی از ده‌ها رنگ روشن و زیبا باشد؛ آنهم با توجه به روشن‌تر و بزرگ‌تر نشان دادن فضای خانه‌ی شما به‌دلیل انعکاس نور. اما قبل از نهایی شده تصمیم‌تان در انتخاب رنگ روکش مبل، به میزان رفت و آمد، استفاده، کودکان و حتی حیوانات خانگی نیز توجه کنید. اگر جنس پارچه قابل شستشو باشد، بخش بزرگی از چالش‌های شما در نگهداری از مبلمان روشن رفع خواهد شد.

2. طیف تیره

طیف تیره برای انتخاب رنگ پارچه مبل کلاسیک و رنگ مبل راحتی شیک یک انتخاب بسیار مناسب است. اگر کمی توجه کنید می‌بینید که رنگ‌های این طیف همیشه در جدیدترین ترکیب رنگ مبل راحتی و رنگ مبل سال نیز نقش مهمی داشته‌اند.

در صورتی که رفت و آمد زیاد، کودک خردسال و حیوان خانگی دارید، انتخاب رنگ روکش مبل از طیف تیره انتخابی بسیار هوشمندانه خواهد بود. فقط توجه داشته باشید که رنگ مبل راحتی شیک شما دقیقا مانند کفپوش نباشد تا مبلمان اصطلاحا در خانه نامرئی نشود.

3. طیف خنثی

می‌رسیم به یکی از محبوب‌ترین طیف‌های رنگی در راهنمای انتخاب رنگ روکش مبل: طیف رنگ‌های خنثی. رنگ‌های خنثی (برای مثال طیف خاکستری) همیشه یکی از انتخاب‌های پرطرفدار برای رنگ پارچه مبل راحتی و رنگ پارچه مبل کلاسیک است. رنگ‌های این طیف بارها نیز در جدیدترین ترکیب رنگ مبل راحتی به‌کار رفته یا به‌عنوان رنگ مبل سال انتخاب شده اند.

دلیل محبوبیت این رنگ به‌عنوان رنگ مناسب مبل راحتی (و البته سایر مدل‌ها) این است که این رنگ‌ها به‌راحتی با فضا و سایر وسیله‌ها هماهنگ می‌شوند و جای خود را پیدا می‌کنند. حتی اگر شما محل زندگی خود را عوض کنید یا دکوراسیون‌تان را کاملا تغییر دهید، اگر به رنگ‌های خنثی در انتخاب رنگ روکش مبل توجه کرده باشید، پشیمان نخواهید شد.

سایر نکات راهنمای انتخاب رنگ روکش مبل

– در هرکدام از این موارد ذکر شده و پس از انتخاب رنگ مناسب مبل راحتی، انتخاب رنگ را در سفارش دوخت کوسن متضاد با مبل در نظر داشته باشید تا هارمونی رنگ ایجاد شده در محیط جلوه بهتری داشته باشد. در انتخاب پارچه روکش و کوسن توجه به نحوه شستن کوسن مبل و تمیزکردن کاور را در نظر داشته باشید.

– حال و هوای روحی شما و خانواده‌تان نیز می‌تواند عامل مهمی در انتخاب رنگ روکش مبل باشد. برای مثال اگر شغل پراسترسی دارید، رنگ مناسب مبل راحتی شما یک رنگ آرامش‌بخش خواهد بود. مبل راحتی رنگ شاد نیز گزینه مناسبی است.

– اگر پس از انتخاب رنگ روکش مبل به خوبی نمی‌توانید تاثیرش را در محیط تصور کنید، یک پتو یا پارچه با همان رنگ را در فضا بیندازید تا دید بهتری داشته باشید.

– بررسی راهنمای انتخاب رنگ روکش مبل را که کنار بگذاریم، سلیقه شخصی شما مهمترین عامل در انتخاب رنگ پارچه مبل راحتی، رنگ مبلمان استیل، رنگ کاور مبل ژله ای، رنگ پارچه مبل کلاسیک و در کل تشخیص رنگ مناسب مبل راحتی شماست. اگر رنگ کورد علاقه شما رنگی تند یا غیرمعمول است، سعی کنید از آن برای کوسن‌ها استفاده کنید.

– شما از نکات ذکر شده در این راهنمای انتخاب رنگ روکش مبل می‌توانید در خرید و تهیه روکش مبل نیز استفاده کنید.

منبع:خدمت ازما

مطالب مرتبط